Home BİLİYOR MUSUN? ‘4. NESİL MARSLILARIN KATİLİ İNSANOĞLU OLABİLİR’
BİLİYOR MUSUN? - 11 Ağustos 2019

‘4. NESİL MARSLILARIN KATİLİ İNSANOĞLU OLABİLİR’

Yazı dizisi-6: İlk nesli asteroit bitirdi. İkincisi 'kış' kurbanı. Üçüncünün katili Güneş. Peki yaşıyorlarsa son Marslıları biz mi öldüreceğiz?

İNSANOĞLU, MARSOĞLUNA YARARLI OLUR MU?

Yazı dizimizde 5 bölüm geride bıraktık… İlk 4’ünde Mars’taki jeopolitik gelişmeleri öğrendik; 5’nci bölümde ise ‘yaşıyorlarsa’ 4’üncü nesil ilkel Marslıların yeraltına inmiş olabileceğiyle ilgili teoriyi okuduk. Peki insanoğlu yörüngesine uydular yerleştirdiği, yüzeyinde robotlar gezdirdiği Kızıl Gezegen’e yararlı mı olacak, zararlı mı?

‘O CANLILARI KORUMAK AHLAKİ SORUMLULUK’

İnsan, 4’üncü nesil Marslıların kitlesel ölüm nedeni olabilir mi? Bilim insanları yeni bir tartışmayı ortaya atıyor: “Mars’a gitmek istiyoruz. Teknolojimizi geliştirip bunu gerçekleştirdiğimiz gün sorumluluk almalıyız. O canlıları korumak ahlaki bir sorumluluktur.”

‘ASIL SORUN BİZ DEĞİL, BAKTERİLERİMİZ’

Bilim insanları içimizi bir nebze rahatlatacak şu açıklamayı yapıyor: “Ancak asıl sorun biz değil, üzerimizdeki bakterilerdir. Bir insan vücudunda 10 ila 20 trilyon bakteri bulunur. Mars’a gittiğimizde o canlılar da bizimle gelirlerse Mars’taki canlılar için ölümcül olabilirler.”

110 DERECEDE 50 SAATLİK TEMİZLİK

Peki buna bir önlem olamaz mı? An itibariyle çok zor. Neden mi? Bir NASA uzmanı şöyle açıklıyor: “Uzaya gönderdiğimiz uzay araçlarını (Bakterilerden arınsın diye) 50 saat boyunca 110 derece ısıya tutuyoruz. Bunu insanda uygulayamayız. Çünkü bu sıcaklığa hiçbir insan dayanamaz.” Yani… An itibariyle Marsoğluna zararlıyız…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: Dizinin son günü: “ATALARIMIZ DÜNYA’YA MARS’TAN GELMİŞ OLABİLİR.” HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

YAZI DİZİSİ: ‘MARS’TA 3 NESİL CANLI YOK OLDU’

MARS’TAKİ İLK İNSANLARIN DNA’SI DEĞİŞTİRİLECEK

Kaynak: How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgeseli

Fotoğraf: Freepik, Vecteezy, NASA