Home BİLİYOR MUSUN? 5 HAZİRAN’DA ‘ÇİLEK AY’INI GÖRECEĞİZ
BİLİYOR MUSUN? - 1 Haziran 2020

5 HAZİRAN’DA ‘ÇİLEK AY’INI GÖRECEĞİZ

Haziran Dolunayı'nın adı: Çilek Dolunayı. Adını nereden aldığını merak edenler için yazıyoruz. Keyifle okumanız dileğiyle.

Dolunay tekrar yükseliyor. Ne zaman? 5 Haziran Cuma günü! Teleskoplarınızın tozunu alın. Berrak merceklere ihtiyacınız olacak; sebebi aşağıda.

Haziran Dolunayı’nın adı: Çilek Dolunayı. Adını nereden aldığını merak edenler için yazıyoruz.

Bahara veda edip yaz aylarına girdiğimizde görülecek ilk dolunay geleneksel olarak Çilek Ayı adıyla anılır.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Kaynağı yine Kuzey Amerika’nın doğusundaki bir kabileden, Algonkinler. Bu dolunayı yabani çilek toplamak için bir işaret, çileklerin olgunlaştığının bir habercisi olarak benimsemişler. Adını Çilek Ayı koymuşlar.

YAZ TATİLİNE İLHAM VERDİ

Avrupa’da ise Bal Ayı, Gül Ayı ve Çayır Çimen Ayı isimleri ile biliniyor. Bir yandan baharın yeşilliklerine veda ederken, bir yandan da güllerin tomurcuklarının çiçek açtığı döneme giriş ve Güneş’in yaktığı yaz sıcaklarına merhaba… Bahçemizde güller açmaya hazır, çilekler hazır değil henüz ama kesinlikle sıcaklar başladı, yeşillikleri izlemeye doyamıyoruz. Belki de doğanın bu güzelliğinden insanlar dinlenmek, tatil yapmak, durup doğayı izlemek istediler ve yaz tatili kavramı da doğmuş oldu… Çilek ayı gelsin, sonra tatil başlasın.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Haziran ayının evlilik ayı olduğunu, ismini Romalı evlilik tanrıçası Juno’dan aldığını biliyor muydunuz? Evlendikten sonra da ‘Balayı’ geldiğine göre, bu dolunayın adı belki de bu yüzden Bal Ayı!

Bu yıl Çilek Ayı’nın görüleceği gece gölgeli Ay tutulması da izlenecek. Yani Ay’in yüzeyi normalden daha karanlık görülecek. İyi seyirler…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: AY’A NEDEN AY DİYORUZ?

AY; SOLUCANLARI ÇİFTLEŞTİRİR, İNEKLERİ ERKEN DOĞURTUR!

AY’DA NASIL YAŞAYACAĞIZ? NE YİYECEĞİZ? NE İÇECEĞİZ?