Home BİLİYOR MUSUN? 51. BÖLGEYLE İLGİLİ 15 TUHAF GERÇEK
BİLİYOR MUSUN? - 7 Ekim 2019

51. BÖLGEYLE İLGİLİ 15 TUHAF GERÇEK

51. Bölge ismi gizlilik, gizem ve doğal olarak dünya dışı olaylar akla getiriyor. Bu gizli askeri test alanı hakkında gerçekten neler biliyoruz?

51. Bölge Gerçekleri

Bir İsim Neler Barındırır?

51. Bölge, büyük bir komplonun temeli gibi görünen bir nevi bürokratik bir askeri jargondur. Diğer yandan, 1’den 50’ye kadar olan bölgeler nerededir? Bu isim aslında, 1950’li yılların Nevada Test Alanı haritalarındaki sınıflandırmalardan gelmektedir. 51. Bölge, Nevada Test Alanı’nın (şu anda Nevada Ulusal Güvenlik Bölgesi olarak bilinmektedir) bir parçası olup Las Vegas’ın 105 kilometre kuzeyinde yer alan ve çölden meydana gelen uzak bir bölgedir. Bu alan yüzlerce nükleer silah testine ev sahipliği yapmıştır. 1950’lerde başlanan bu testlerin hemen hemen 100 tanesi yer üstünde yapılmıştır.

Bölge haritası

Komplo Merkezi

Gerçek nükleer testler görünüşe göre yeterinde ürkütücü değildir. 51. Bölge’nin ününün altında yatan en büyük sebep, var olduğu öne sürülen dünya dışı bir teknoloji araştırma alanıdır. Her şey Temmuz 1947’de, Roswell Daily Record’ın ön sayfa manşetinde “RAAF, Roswell Bölgesi’nde Çiftlikte Uçan Daire Yakaladı” haberinin yer almasıyla başlamıştır.

Roswell Daily Record

ABD ordusu, tanımlanamayan nesnenin yalnızca kaza yapmış bir hava balonu olduğunu iddia etmiştir. Komplo teoricileri bunun, tersine mühendislik için Roswell çiftliğinden 51. Bölge’ye götürülen ve uzaylılara ait olan bir uzay aracı olduğu konusunda ısrarcı olmuştur. Belki de içinde kocaman gözlü bir uzaylı “gri” vardır? Eylül 1994’te Hava Kuvvetleri, hikayenin tamamını içeren bir rapor yayınlamıştır: Enkaz gerçekten de bir balondur, ama sıradan bir hava balonu değildir. Uzaktaki nükleer test patlamalarını tespit etme amaçlı atomik bir gözlem balonudur.

Gecikmiş UFO İddiaları

1947’de manşet olan balon kazasına rağmen 51. Bölge dünya dışı şöhretine 1980’lerin sonlarında ulaşmıştır. Bu tarihte, Robert Lazar adlı bir adam Las Vegas’taki bir televizyon istasyonuna, 51.Bölge yakınlarında S-4 adlı gizli bir alanda, düşen uçan dairelerde ters mühendislik yapmak üzere çalıştığını söylemiştir. Bu bilgi ortalığı karıştırmış, ancak daha sonra Lazar’ın yalnızca üsteki işini değil, kendisiyle ilgili bilgileri de uydurduğu anlaşılmıştır. MIT ve Caltech’ten mezun olduğunu iddia etmiş, ancak aslında bu iki okula da gitmemiştir. Los Alamos Ulusal Laboratuvarı için çalıştığını da iddia etmiş, bu iddiası da yanlış çıkmıştır.

Ziyaretçi Alınmaz

51. Bölge harita üstünde yer almaktadır, ancak buraya ulaşmak için şansa ihtiyacınız olabilir. Burası, çevresinde devriye gezen silahlı korumalar bulunan yasak bir bölgedir. Bu korumalara, görev başındayken giydikleri giysilerden dolayı halk arasında “kamuflajlı arkadaşlar” denir. Bölgede görünmez uçakların test edildiği düşünülecek olursa, böylesi bir gizlilik pek de şaşırtıcı değildir. Diğer yandan, bölgeyi çevreleyen askeri sessizlikten en çok etkilenenler, bu korumalar olabilir. Korumalar, hava taşıtlarını radardan korumaya yarayan kaplamaların yanmasıyla ortaya çıkan toksik kimyasallara maruz kaldıkları için yaşadıkları soluma problemleri nedeniyle tazminat talep etmiştir.

Başka bir Komplo mu?

Düşen UFO’lar yetmezmiş gibi, bazı komplo teoricileri, aya ayak basma kurgusunun da 51. Bölge’de yapıldığını düşünmektedir. 1974 yılına ait Ay’a Hiç Gitmedik: Amerika’nın Otuz Milyar Dolarlık Dümeni (We Never Went to the Moon: America’s Thirty Billion Dollar Swindle) adlı kitapta komplo teoricisi Bill Kaysing, NASA astronotlarının hiçbir zaman uzaya gitmediğini, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’ın yüzeyinde yürüdüğü görüntülerin 51. Bölge’de çekildiğini öne sürmüştür.

Aya iniş bir komplo mu?

Ay’a iniş elbette sahte değildir. Altı Apollo görevinden anı olarak 382 kilogram ay taşı bile getirilmiştir. Ama keşif araçları ve yaşam destek sistemleri gibi bazı uzay ekipmanları Nevada’da, yakında bulunan bir nükleer test alanında test edilmiştir.

Hava Kuvvetleri Bağlantısı

51. Bölge resmi olarak, Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ne bağlı olan Nevada Test ve Eğitim Sahası’nın (NTTR) bir parçasıdır. Hava Kuvvetlerine göre NTTR, dünyadaki herhangi bir demokraside barış zamanı askeri operasyonlar için en büyük birleşik hava ve yer sahasıdır. Toplamda 1,2 milyon hektar ve 12.950 kilometre karelik özel bir hava sahasını kapsamaktadır.

Nellis Hava Kuvvetleri Üssü

Gerçek Amaç Nedir?

Nevada Test ve Eğitim Sahası, operasyonel testlerin yanı sıra hava taşıtı mürettebatını savaş senaryolarında eğitmek ve Hava Kuvvetlerine göre canlı cephane eğitimleri için kullanılmaktadır. Bu saha geçmişte yeni helikopterler, uçaklar, insansız dronlar ve çok gizli diğer askeri teknolojiler test etmek ve geliştirmek için kullanılmıştır. Bunlardan biri, ultra yüksek irtifalı bir hava taşıtı olup keşif için kullanılan ünlü U-2 casus uçağıdır. Bu uçağın ilk uçuşu 1955 Ağustos’unda (resmi olarak Groom Lake olarak bilinen) 51. Bölge’de gerçekleşmiştir.

Çöldeki Cennet

TIME dergisine göre, 51. Bölge’nin U-2 ve diğer gizli askeri teknolojiler açısından bir test sahası olarak revaçta olduğu dönem sırasında, mühendis Kelly Johnson, hükûmet çalışanlarını ve ailelerini toplanıp çölün ortasına taşınma konusunda ikna etmek için akıllıca bir yeniden markalandırma fikri ortaya atmıştır. Kelly Johnson bu yere “Cennet Çiftliği” adını vermiştir. Çöl çalılarını ve yazın 38 dereceye varan sıcaklıkları seviyorsanız, burası gerçekten de bir cennet olabilir.

Kelly Johnson

Komploları Besleyen Gizlilik

51. Bölge ile ilgili birçok komplo teorisi, hükûmetin bu üssü gizli tutma ihtiyacından kaynaklanmıştır. Sözde UFO belki de “sadece” nükleer bir keşif balonudur, ama Hava Kuvvetleri casusluk konusundaki yetkinliklerini de kamuyla paylaşmak istememiştir. Açıklanmış olan CIA geçmişine göre, üs çevresinde görülen sözde UFO’ların çoğunun U2 test uçuşları olduğu Hava Kuvvetleri yetkilileri tarafından bilinmektedir. Düzenli hava trafiğinin çok üzerinde uçuş yaptıkları için bu durum hobi pilotları ile ticari pilotları şaşkınlığa uğratmıştır. Hava Kuvvetleri yetkilileri, olup biteni “doğa olayları” ve “yüksek irtifalı hava araştırması” hakkındaki ifadelerle gizlemiştir.

Devam Eden Faaliyet

NBC News’e göre, 51. Bölge, U-2 uçak programından sonra Lockheed A-12 Oxcart ve D-21 Tagboard gibi diğer casus uçakları için bir test sahası olarak kalmıştır. Bu saha günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Google Earth’te, düzgün şekilde tutulmuş bazı uçuş pistleri ile küçük ve düzenli bina kümeleri görünmektedir. Bazı görüntülerde ise geçtiğimiz on yılda yapılan yeni inşaatlere dair kanıtlar yer almaktadır.

Turist Tuzağı

51. Bölge arka girişi

Sivil vatandaşlar 51. Bölge’nin ön ve arka girişlerine kadar gidebilir, ancak içeri girmeye çalışmazlar. Üs çevresindeki belirgin kırmızı tabelalarda açıkça belirtildiği üzere, izinsiz giriş yapmak, tutuklanarak 1000 dolara kadar ceza almaya, hapiste altı ay geçirmeye veya her ikisine yol açabilir. Turistler heveslerini, yakınlarda bulunan ve web sayfasında 98 kişilik insan nüfusu ile “??” kişilik uzaylı nüfusuyla övünen Rachel, Nevada’da alabilir. Rachel’da hiç benzin istasyonu bulunmamaktadır ve kendini 51. Bölge Araştırma Merkezi olarak konumlandıran römork kapanmıştır. Ama ziyaretçiler, Little A’le’Inn’de yemek yiyip komplolar üzerine odaklanmış Dreamland Resort’ta kalabilir.

Daha Fazla Gizem

2016 yılındaki Google Earth görüntüleri, 51. Bölge’nin yaklaşık 19 km kuzeydoğusunda bulunan Yucca Flat test sahasındaki 6. Bölge’de 1,5 km uzunluğunda gizemli bir acil iniş pisti ortaya koymuştur. Pistin bir ucunda birkaç hangar kümelenmiştir. Acil iniş pistinde tam olarak neyin test edildiğine dair hiçbir bilgi yoktur, ancak hem Savunma Bakanlığı hem de Ulusal Güvenlik Bakanlığı bu alanı kullanmaktadır. Güvenlik uzmanları Live Science’a, keşif drone’larını ve bunların sensörlerini test etmek için bu alanın kullanılıyor olabileceğini belirtmiştir.

Ele Geçirilen Hava Taşıtları

Sovyet MiG savaş uçağı

Ordunun 51. Bölge’de UFO’lar ele geçirip inceleme yaptığına dair iyi kanıtlar bulunmayabilir. Ancak 2013 yılında açıklanan dosyalar, ABD’nin, 1970 ve 1980’lerdeki Soğuk Savaş sırasında “gizlice ele geçirdiği” Sovyet MiG savaş uçaklarını test ettiğini ortaya koymuştur. Bu gizli projelere HAVE DOUGHNUT, HAVE DRILL ve HAVE FERRY adı verilmiştir.

Diğer Sırlar

Bu belgeler 51. Bölge’nin (ya da resmi terminolojiyi tercih edenler için Groom Lake’in) Lockheed A-12 Oxcart ve D-21 Tagboard için bir test bölgesi olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Lockheed tarafından yapılan gizli bir saldırı uçağı olan F-117 Nighthawk’un 51. Bölge’de test edildiği de bu belgelerce ortaya çıkarılmıştır. Bu uçak 1981 yılında kullanılmaya başlanmış, ancak 1988’e kadar kamudan gizli tutulmuştur. Nighthawk’lar Irak Savaşı’nın yanı sıra Körfez Savaşı ve Yugoslavya’daki savaş sırasında da kullanılmıştır.

Hillary Clinton’un Vaatleri

Hillary Clinton

Bunlar neler olabilir? 2016 yılındaki başkanlık seçiminde Demokrat adaylığını elde etme yarışında Hillary Clinton, 51. Bölge’yle ilgili daha fazla dosyayı halka açık hale getirmek istediğini söylemiştir. Clinton, bu yılın Ağustos ayında “Jimmy Kimmel Live”da Jimmy Kimmel’a “Bu dosyaları inceleyip mümkün olduğunca fazla kısmını halka açık hale getirmek istiyoruz. Eğer dosyalarda bir şey yoksa da insanlara bir şey olmadığını söyleriz” demiştir. Hillary Clinton, Kimmel’a, eşi Bill Clinton’un, başkanlığı sırasında dünya dışı bilgiler konusunda hükûmet bilgilerine göz attığını ve bir şeye ulaşmadığını söylemişti.

Çeviri: space.com

Görseller: Vikipedi

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

UFO ŞEKLİNDEKİ YAPILAR SİZİ ŞAŞIRTACAK

UZAYLILARIN OLDUĞUNA İNANAN ÜNLÜLER KİM?

UZAYDAN OKYANUS DİBİNE… NASA, DENİZALTI ORPHEUS İLE DİP SIRLARI ÇÖZECEK