Home BİLİYOR MUSUN? ASTRONOTLAR UZAY YÜRÜYÜŞÜNDE NE HİSSEDİYORLAR?
BİLİYOR MUSUN? - 25 Aralık 2020

ASTRONOTLAR UZAY YÜRÜYÜŞÜNDE NE HİSSEDİYORLAR?

Uzay yürüyüşü nedir? Astronotlar neden uzay yürüyüşü yapıyor? Uzayda yürümek nasıl bir his? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Uzay yürüyüşü nedir? Astronotlar neden uzay yürüyüşü yapıyor? Uzayda yürümek nasıl bir his? Bu gibi pek çok sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Uzay yürüyüşünün kelime anlamı, Dünya yörüngesindeki bir uzay aracı veya uzay istasyonunun dışında uygulanan yürüyüşe verilen addır.

NEDEN UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPILIR?

Bir yere bağlı olmadan uzayda “gezen” ilk kişi Bruce McCandless’tır. (Şubat 1984)

Astronotlar ve kozmonotlar genellikle uzay yürüyüşüne uzay aracındaki bir parçayı tamir etmek için çıkıyorlar. Bunun yanısıra bir deney ya da Dünya’dan yeni getirilen cihazların testi için uzay yürüyüşü yapılır.

Uzay yürüyüşünün hazırlık aşaması, uzay yürüyüşünden daha fazla sürüyor. Çünkü her şeyin kusursuz ve eksiksiz olması gerekiyor. En ufak hata astronotun hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Bu yüzden astronotlar bir problem yaşamaması için sürekli “Houston”la, yani Dünya’daki NASA merkeziyle sürekli bağlantı halindedir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Astronotların uzay kıyafetlerini çok sağlam olmalı. En ufak bir hava boşluğu problem yaratabilir. O nedenle de uzayda yürüyüşe çıkmak biraz tüplü dalışa benzetilebilir. Astronotlar uzay yürüyüşüne çıkarken uzay aracına daima bir halatla bağlıdırlar. Ayrıca ikinci bir önlem olarak kontrollerini sağlamak için sırt çantası giyerler.

NASIL HAZIRLANIRLAR?

NASA’nın Dünya’daki özel havuzunda eğitim alırlar.

Astronotlar kıyafetlerini hazırlık için 1-2 saat önceden giyerler. Astronot kıyafetleri çok ağır ve geniş olduğu için astronotların bu kıyafetleri kendi başlarına giymeleri imkansız. Yürüyüşe çıkmadan önce bol su ve yüksek enerji depolayıcı besinler tüketirler. Hazırlık sürecinde yapılması gerekenler biride kıyafete saf oksijen dolumu yapılmasıdır.

Astronotlar artık uzay araçlarından ya da istasyonundan çıkmaya hazır olduklarında uzay aracını hava kilidi adı verilen özel bir kapıdan terk ederler. Hava kilidinin iki kapısı vardır. Böylelikle hava dışarı çıkamaz. Astronotlar çıktıkları zaman ilk kapıyı kapatmak zorundadır.

Astronotlar uzay yürüyüşü için çok sıkı eğitim alırlar. Bu eğitimlerin en bilindiği ise yüzmedir. Astronotlar Dünya’da NASA’nın hazırladığı özel yüzme havuzlarında yürüyüş ve tamirat eğitimi yaparlar. Bir diğer eğitim ise artık teknolojinin gelişmesiyle sanal gerçeklik uygulamalarıdır.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

İlk başlarda uzay yürüyüşü yapmak daha zordu.

UZAYDA İLK KİM YÜRÜDÜ?

Uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı Ed White’dır.

İlk uzay yürüyüşü yapan insan olan Aleksiye Leonov uzay yürüyüşü sırasında astronot elbisesi şişmişti, göğsündeki fotoğraf makinesine bile zorlukla basabildi. Uzay aracına döndüğünde dizlerine kadar terli haldeydi.

Günümüzde ise kıyafetlerin değişimi astronotların uzayda ki hareketlerine kolaylık sağlamıştır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY TURİSTİNİN UZAY YÜRÜYÜŞÜ 100 DAKİKA SÜRECEK

UZAYDA KADIN ASTRONOTLARIN TARİHİ YÜRÜYÜŞÜ

UZAY KAMPI TÜRKİYE BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÜCRETSİZ AĞIRLIYOR