Home BİLİYOR MUSUN? AY’DA DAĞLAR OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
BİLİYOR MUSUN? - 8 Mart 2020

AY’DA DAĞLAR OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Dünya'nın uydusu Ay, sadece kraterlerle dolu bir küre değil! Güney Kutbu'nda ne sürprizler var. Bilim insanları bile şaşırdı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 2024’teki Artemis görevi için Ay’ın Güney Kutbu’nu mercek altına aldı. Güney Kutbu sürprizlerle dolu… Su var… Dağlar var… Ay topak, yamru yumru, gizemli bir yer!

NASA’nın Güneş Sistemi’ni Araştırma Enstitüsü (SSERVI) yetkilileri Ay’ın gizemlerini çözmek için uğraşıyor. Artesmi görevi sırasında iniş yapılacak olan Güney Kutbu’nun detaylı sanal haritası çıkartıldı. Görüldü ki, Ay sadece kraterler ve lavdan oluşan bir küre değil, Ay’da dağlar var!

AY’DAKİ DAĞ, EVEREST’TEN YÜKSEK

Ay’ın Güney Kutbu’ndaki bazı kraterler.

Daha doğrusu ‘massif’ler (Dağ kitlesi – Boyuna veya enine dereler olan dağlık bir bölgenin ortasındaki kütle) var. Sanal haritada iki massif ortaya çıktı: Malapert ve Leibniz Beta… İkisi de Hawthorne ve Shoemaker kraterlerinin hemen yanında bulunuyor.

Örneğin Hawthorne kraterinin dibiyle Malapert’in ucu arasındaki yükseklik 8 kilometre… Everest Dağı’nın yüksekliği 8 bin 848 metre olduğunu hatırlatırız. Shoemaker kraterinin yanındaki Leibniz Beta’nın yüksekliği ise 9.9 kilometre… Dünya’daki en yüksek noktadan da yüksek!!!

19.3 KM’LİK DAĞ! 8 DAKİKADA DÜŞERSİNİZ!!!

Güneş Sistemi’nde böyle sıradışı oluşumlar olduğunu biliyoruz: Örneğin en yüksek dağ Uranüs’ün uydusu Miranda’dadır. Verona Rupes, tam 19.3 kilometredir ki, zirveden kendinizi aşağıya bıraksanız zemine düşmeniz yaklaşık 8 dakika alacaktır!!!

Çeviri: Popular Mechanics

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE EVRENDEKİ EN TUHAF ÜÇ ŞEY

“AY’DA KALACAĞIZ, ÇALIŞACAĞIZ, ÖĞRENECEĞİZ”

AYNI İSİMLİ İKİ ‘AY’ KİTABI AMAZON’UN GÖZDESİ