Home BİLİYOR MUSUN? AY’DAKİ CEHENNEM’LE TANIŞIN!
BİLİYOR MUSUN? - 31 Mart 2020

AY’DAKİ CEHENNEM’LE TANIŞIN!

Dünya'nın uydusu Ay'ın güney yarımküresinde çapı 33 kilometre olan Hell (Cehennem) adlı bir krater olduğunu biliyor muydunuz?

İşte karşınızda Dünya’nın uydusu Ay’ın pek de bilinmeyen krateri Hell (Cehennem). “Ay’da krater” diye Google’a yazdığınızda karşınıza ilk olarak “ünlü krater” Tycho çıkacaktır. Ay’ın güney yarımküresinde yer alan 85 kilometre çapındaki bu kraterin hemen yanıbaşında bir Güneş Sistemi’ndeki tek ‘cehennem’ bulunuyor! Korkmayın, sadece ismi Cehennem (Hell).

İSMİNİ MACAR ASTRONOMDAN ALDI

Maximilian Hell.

Deslandres Ovası’nda bulunan Hell Krateri, Tycho’nun üçte biri kadar. Çapı 33 kilometre. Derinliği de 2.2 kilometre. (Tycho’nun yarısı kadar) Ama Hell’in etrafında tam 19 “uydu” krateri var. Hepsinin isimleri de Hell’le başlıyor, ardından bir harfle isimlendirilmiş. (Hell A, Hell B v.b)

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

Peki Ay’daki cehennemin ismi nereden geliyor? Ortada aslında bir kelime oyunu yok. İsmi, Macar astronom Maximilian Hell’den (1720-1792) geliyor. Uluslararası Astronomi Birliği 1935 yılında aldığı kararla kratere aynı zamanda bir Cizvit papazı olan Macar astronomun ismini verdi. Hazırlayan: Eren SELÇUK

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY 2020: İNSAN, AY’A DÖNECEK

NASA’NIN AY’A GÖTÜRDÜĞÜ AMERİKAN BAYRAKLARINA NE OLDU?

NEDEN KİMSE AY’DA YÜRÜYEN 3 VE 4’ÜNCÜ ASTRONOTLARI HATIRLAMAZ?