Home BİLİYOR MUSUN? BEYAZ DELİK NEDİR? KARA DELİKTEN FARKI NE?
BİLİYOR MUSUN? - 3 Mart 2021

BEYAZ DELİK NEDİR? KARA DELİKTEN FARKI NE?

Spacemag Türkiye editörü Berkay Akıncı, beyaz delik (white hole) teorini yazdı, kara delikten farkı anlattı.

Ünlü uzay film serisi Star Wars’ın temel mantığı evrendeki beyaz ve karanlığın savaşını konu eder. Bir bakıma doğrudur. Evrende kara delikler mevcut olduğunu biliyoruz. Bir de bilmeyen beyaz delikler vardır. Peki nedir bu beyaz delikler?

Beyaz delik kavramını öğrenmek için öncellikle kara deliklerin ne olduğunu bilmek lazım. Kara delikleri çevresindeki nesneleri içlerine çeken kozmik cisimlerdir. Beyaz delik ise tam tersi yapıdadır. Maddeler beyaz deliğin içine giremez, girmeye kalkışıldığı zaman muhteşem bir itiş kuvvetiyle karşılaşır.

Beyaz deliklerin varlığı henüz kanıtlanmadı. Genel görelik kuramına göre ortaya çıkmıştır. Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın teorilerini tamamlamak için teori olarak atılmıştır.

Bazı bilim insanlarına göre beyaz delikler var olamaz. Çünkü varlıkları termodinamik yasalarına terstir.

“KAPI DA OLABİLİR”

O yasayı hatırlayalım. Hiçbir cihaz veya sistem aldığı ısıyı tamamen işe dönüştürecek şekilde çalışamaz. Ayrıca sadece ısıyı bir sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklığa transfer eden bir süreç mümkün değildir. Bir de buna ek olarak sen ne yaparsan yap, enerjinin ve kütlenin olduğu her yerde entropi (düzensizlik) mevcuttur ve sürekli olarak evrenin toplam entropisi artar.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Başka bir teori ise beyaz deliklerin bir kapı olduğudur.

Teori şu şekilde: Paralel evrendeki bir kara delik tüm maddeleri içine çekiyor maddeler beyaz deliklerden dışarı çıkıyor. Ama teori çürümüş durumda. Çünkü kara delikler üzerinde çalışan bilim insanları kara deliklerin kütlelerini artığını gözlemledi. Bu yüzden kara deliklerin bir çıkışı olması söz konusu değil.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Ama şunu unutmayalım kısa bir süre önce fotoğrafını çektiğimiz, varlıklarını kanıtladığımız kara delikler de bir zamanlar teoriydi. Yani evren ve büyük sınırsız bizi her zaman şaşırtmaya ve merak etmeye devam ettirecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ KARA DELİK KEŞFİNE KATKI YAPAN 3 BİLİM İNSANINA VERİLDİ

KARA DELİĞİN YILDIZI SARMAL ŞEKİLDE YOK EDİŞİ GÖRÜNTÜLENDİ

KARA DELİKLERİN ETRAFINDA HAYAT MÜMKÜN MÜ?