Home BİLİYOR MUSUN? BİLİMDE KADIN-2: DÜNYA’YI KORUYAN KADIN
BİLİYOR MUSUN? - 24 Nisan 2020

BİLİMDE KADIN-2: DÜNYA’YI KORUYAN KADIN

Dünya'yı Kurtaran Adam OUT, Dünya'yı Koruyan Kadın IN... NASA'nın Gezegen Koruma Görevlisi bir kadın, biliyor musunuz?

“Bilimde Kadın 2020” dizimizin ikinci günü. Bugün 4 önemli isme dikkat çekeceğiz… Bu kadınların isimlerini bir yere not alın, çünkü önümüzdeki yıllarda bu kadınların isimlerini çok duyacaksınız.

HEDEFİ KANSERİ YOK ETMEK

Jennifer DOUDNA:

CRISPR-Cas9 Genom düzenleyen teknolojiyi bulan Jennifer Doudna şu an sahip olduğumuz en önemli bilim kadınlarından biri. Çalışmaları arasında hücrelerin içindeki DNA’ya çok aşırı duyarlı düzeltmeler yaparak genetik bozuklukları ve hastalıkları –kanser dahil- tedavi etmek.

Daha önce yazmıştık, Çin’de insan embriyoları üzerinde kullanılmıştı: DARWİN’İN TEORİSİ HACKLENDİ Mİ?

Yanlış kişilerin elinde bu teknoloji ‘Designer Bebek’ yaratmakta kullanılabilir… Çok devrimsel bir buluş ama etik endişeler yarattığı için tartışmalara konu oldu. Doğru şekilde kullanılmaya devam edilirse; Jennifer Doudna sayesinde şu an tedavisi mümkün olmayan birçok hastalık tarihe karışabilir.

Jennifer Doudna’nın Türkçe altyazılı TED talk konuşmasını izlemenizi tavsiye ediyorum…

NORMAL ÇARPAN KALP GELİŞTİRDİ

Nina TANDON:

Nina Tandon bir biyomedikal mühendisi, işi hücre bilimi dünyasını değiştirmek. Kemik üretip insan iskelet yapısını yenileme çalışmaları yapan bir şirketi var: EpiBone. Laboratuvar ortamında hastanın kök hücreleri kullanılarak yeni sağlıklı kemik üretilip kemik hastalıklarını tedaviye yardım sağlanıyor. Üretilen kemik hasta vücuduna tam uyumlu olduğundan bağışıklık sistemi doğal olarak kabul ediyor, büyüdüğü için de çocukların normal gelişiminde bir problem yaratmıyor. Nina Tandon ayrıca aynı metodu kullanarak normal çarpan ‘kalp’ geliştirmiş! Aldığı övgüler yaptıkları karşılığında az bile kalır bize sorarsanız.

Dinlemek isterseniz; Nina Tandon’un Türkçe altyazılı TED talk konuşmasını tıklamanızı tavsiye ederiz…

SALGIN HASTALIK UZMANI

Sunetra GUPTA:

Sunetra GUPTA. (Fotoğraf: Oxford Üni.)

Bilge bir kadın Sunetra Gupta… Oxford Üniversitesi’nde Teorik Epidemiyoloji Profesörü. Salgın hastalıkları ve tedavilerini inceleyen bilim dalında uzman. Ayrıca, yazarlık ve şiir çevirmenliği yapıyor. İlgi alanı HIV, sıtma, bakteriyel menenjit ve gribal enfeksiyona yol açan bulaşıcı hastalık ajanları. Basit matematik modelleri kullanarak patojenlerin popülasyon yapısını belirleyen süreçlere yönelik yeni hipotezler üretiyor. Diğer bilim insanları ile birlikte bu hipotezleri test ediyor.

LİSEDE BİLİME TÖVBE ETTİ, BUGÜN KORUYUCUMUZ OLDU

Lisa PRATT:

Bilin bakalım kim lise yıllarında fen derslerinden bıkıp bir daha asla bu işlerle uğraşmayacağına yemin edip; bilim insanı oldu ve Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Gezegen Koruma Görevlisi ünvanını aldı? Lisa Pratt!

Bilime yön veren diğer önemli bir isim. Hem resmi hem de özel sektöre bağlı uzay görevleri için çıkacak yeni kanunlarda söz sahibi bir kadın, bir nevi uzay polisi gibi! Indiana Üniversitesi’nde 30 yıl Dünya ve atmosfer bilimleri profesörlüğü yaptıktan sonra NASA’ya atandı.

Dünya dışı hayat araştırmaları devam ededursun, bu bölge her ne kadar kanunların uğramadığı bir yer gibi görülse de uluslararası bir ortak koşula göre gezegenlerarası biyolojik madde değiş tokuşu yüzünden oluşabilecek zararlara karşı herkes hem fikir… İşte burada Lisa Pratt devreye giriyor, bu değiş tokuş sırasında Dünya’da ölümcül salgın hastalığa yol açacak ya da hassas uzaylı biyosferini yok edebilecek her olasılığı ortadan kaldırmak. Lisa Pratt ile ilgili daha detaylı bir yazı hazırlıyoruz. Burada bahsetmeden geçemezdik. Kıssadan hisse. SON.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ERKEKLER İÇİN İLK DOĞUM KONTROL AŞISI

BİLİMDE KADIN DİZİSİ-1: DÜNYA’NIN HAVASI ONDAN SORULUR

NASA’NIN STAJYERLERİNDEN ‘AY’A KADIN ASTRONOT’ PROJESİNE ÖZEL ŞARKI