Home BİLİYOR MUSUN? BİTKİLER GERGİN OLDUKLARINDA ÇIĞLIK ATAR!
BİLİYOR MUSUN? - 11 Mart 2020

BİTKİLER GERGİN OLDUKLARINDA ÇIĞLIK ATAR!

İsrailli bilim insanları: "Domates ve tütün bitkileri susuzluktan ya da bir 'tarafları' kesildiğinde çığlık atıyor. İnsan duyamaz."

Geçtiğimiz yıllarda bazı bilim insanları “Bitkiler görür, duyar ve koku alır” iddiasında bulunmuştu. Ancak şimdi ses çıkardıkları iddiası ortaya atıldı. Tel Aviv Üniversitesi’nden biyolog Itzhak Khait ve arkadaşlarının iddiası şu: “Domates ve tütün bitkileri susuz kaldığında ya da bir ‘yerleri’ kesildiği zaman çığlık atarlar. İnsanlar bu sesi duyamaz.”

Bunu kanıtlamak için bitkilerin 10 santim yakınlarına mikrofonlar yerleştirildi. 20 ila 100 kilohertz’lik sesler alındı… ki bunu böcekler duyabilir. Bilim insanları inanılmaz detaylara da ulaştı:

SUSUZ DOMATES CIR CIR KONUŞUYOR!

  • Susuzluk çeken domates, saatte 35 ses çıkartıyor. Tütün bitkisi ise 11…
  • Bir yeri kesilen tütün bitkisi saatte 15 ses çıkartırken; bu sayı domateste ortalama 25. 
  • Bitki illa ki stresli ya da gergin olması lazım ses çıkartması için… Galiba… Çünkü ‘derdi tasası’ olmayan bitki saatte belki 1 ses çıkartıyor.

Itzhak Khait “Biz domates ve tütünü dinledik. Başka bitkiler de bağırıyor olabilir” derken; Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinden araştırma için “Temkinli bakıyoruz” açıklaması geldi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYDA BİTKİDEN İLAÇ YAPILACAK

CANLI YAYINDA ESRAR İÇEN ELON MUSK, ASTRONOTLARA KENEVİR TAŞIYACAK!

KARBONDİOKSİDİ YAKITA ÇEVİREN ‘YAPAY YAPRAK’