Home BİLİYOR MUSUN? ‘BUGÜNKÜ MARSLILAR YERALTINDA YAŞIYOR OLABİLİR’
BİLİYOR MUSUN? - 10 Ağustos 2019

‘BUGÜNKÜ MARSLILAR YERALTINDA YAŞIYOR OLABİLİR’

Yazı dizisi-5: Güneş Rüzgarları'na maruz kalan ilkel Marslı ya radyasyondan korunmak için yeraltına indiyse...

RADYASYONZEDE 3. NESİL

İlk 4 bölümde ilkel Marslı yaşamın 3 kez yok olduğunu okuduk… Manyetik alanı kalktığı için Güneş Rüzgarları’yla atmosferi eriyen Mars’ta 3’üncü nesil canlılar ‘radyasyonzede’ olmuştu. DNA’ları parçalanan bu ilkel canlılar yok olmuştu… Peki ya…

‘ORTAM DEĞİŞİRKEN CANLI DA DEĞİŞİR’

İşte bu noktada Amerikalı kozmolog Hakeem Oluseyi’yi dinliyoruz. ABD’deki bilim programlarının ünlü ve sevimlü yüzü Hakeem Oluseyi evrimle ilgili şöyle konuşuyor: “Dünyada canlılar yaşadıkları yere göre evrimleşmiştir.”

‘GERİDE KALANLAR YAŞAMA DEVAM EDER’

“Bu değişim zaman alır. Ortam değişirken canlılar da değişir. Ama ani bir değişimle bununla başa çıkamazlar ve çoğu ölür. Geride kalanlar da yaşamlarına devam ederler.” İşte bu noktada soru şu: “Aynı şey Mars’ta da yaşanmış olabilir mi?”

“MARSLILAR BİZİ YERİN ALTINDA BEKLİYOR OLABİLİR”

Sorunun kesin yanıtını insanoğlu Mars’a gidince öğreneceğiz. Mars’a gönderdiğimiz robotlar gece gündüz ‘yaşam işareti’ arasa da mevcut teknolojileri çok derinlere inmelerine izin vermiyor. O yüzden şimdilik teori olan düşünce şu: “Belki de Marslılar yeraltına çekildi. Orada su da bulmuş olabilirler. Bugün Mars’ta bizi bu canlılar bekliyor olabilir.”

NERELERDE OLABİLİRLER? İKİ ÖNERİ VAR

Yani… Radyasyonzede olan 3. nesil ilkel tek hücreli Marslılar arasından, dayanarak yaşam mücadelesini kazanmış ve 4’üncü nesli oluşturmuş canlılar çıktıysa onlar Mars’ın derinliklerinde yaşıyor olmalılar… Onları bulmak için Kızıl Gezegeni baştan başa kazacak mıyız? Bilim insanları bu konuda da ikiye ayrılıyor.

MARSLI MİKROP NERELERDE ‘MUTLU OLUR?’

Bir kesim bilim insanı kum tepelerini işaret ediyor. İddiaları ‘Tek hücreli canlılar kum tepelerinde yaşayabilir.’ Bir diğer bilim insanları da lav tünellerine gidilmesini öneriyor. Bunlar lav akıntılarında geriye kalan içi boş tünellerdir. Uzmanlara göre ‘Orada sıvı halde su bulunabilir, radyasyondan da korunursunuz. Marslı bir mikrop o ortamda mutlu olur!’

Altıncı bölüm ‘4. NESİL MARSLILARIN KATİLİ İNSANOĞLU OLABİLİR’ yarın sabah yayında olacak. HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

Kaynak: How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgeseli

Fotoğraflar: Facebook, Vikipedi, NASA, Vecteezy