Home BİLİYOR MUSUN? ‘ÇİÇEK DOLUNAYI’ 7 MAYIS’TA
BİLİYOR MUSUN? - 1 Mayıs 2020

‘ÇİÇEK DOLUNAYI’ 7 MAYIS’TA

Mayıs dolunayı ile ilgili detaylar için 'Bizi takip etmeye devam' demiştik. Sözümüzü tuttuk. Mayıs dolunayı için farklı isimler var.

Mayıs ayındaki dolunayın tarihini ve bu Ay ile ilgili detayları öğrenmek için “Bizi takip etmeye devam edin” demiştik. Sözümüzü tuttuk ve paylaşıyoruz: “Niye bu ayki dolunaya ‘Çiçek Dolunayı’ diyoruz? En belirgin görülme anı ne zaman?”

Tarihte Ay’a isim verme gelenekleri ile ilgili birçok hikaye var. Toplumlara bağlı olarak değişkenlik gösteren Mayıs Dolunayı isimlerinden bazıları: Dolu Çiçek Ay, Anne Ay, Süt Ay, Mısır Ekme Ayı…

APAÇİLERE GÖRE YEŞİL YAPRAK AYI

Mayıs ayı havaların ısınması, doğum artışı, don olaylarının sona ermesi, çiçeklerin açması ile artan berekete ve bereketli bahara işaret eder. Eski İngilizcesi Rimilcemona olan Üç Süt Sağımı Ayı ismi bu ayda ineklerin günde üç kere süt verebilmelerinden gelmiştir.

Yine ilk isimler Kuzey Amerika halklarının gözlemleri ile şekillenmiş mesela Anişinabe halkları Tomurcuk Ayı, Apaçiler ve Lakotalar ise Yeşil Yaprak Ayı gibi isimler kullanmış Mayıs Dolunayı için…

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Eski Çiftçi Almanağı’nda Mayıs ayında çok daha önemli bir bitkiden bahsedilir; çiçekle alakası olmayan bu bitki Mısır. Algonkin halkı Kuzey Amerika’daki bir kızılderili kabilesi ve onlar Mayıs Dolunayı’na, çok önem verdikleri bu temel gıdanın adını verip Mısır Ekme Ayı, bu mevsimde mısırın yanısıra fasulye ve patates de ekildiğinden Abenakiler Tarla Yapma Ayı, Haida kabilesi ise Gıda Toplama Ayı demişler.

BUDİSTLER KUŞLARI SALAR

Çerokilerin hasatlarının bereketli olması için bu dolunayda gelenekselleşmiş bir Mısır Dansı yaptıkları bile söylenir.

Dünyanın farklı yerlerinde ise Vesak ya da Buda Günü diye bilinir. Budistler Buda’nın doğumu, aydınlanma/bilgelik ve ölümünü dünyanın farklı yerlerinde farklı geleneklerle kutlarlar bu özel günde.

Her türlü şiddet ve kıyımdan uzak, hatta et bile yemeden kutsal Budist kurallarına uyma yeminlerini tazelerler. Fakirlere, ihtiyaçlılara bağış yaparlar, yaşadığı ülkeye göre değişen bir durum ama özgürlük simgesi olarak kuşları havaya salan Budistlere de rastlanır bu ay.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Paganlar ise Dolu Çiçek Ay’ını ateş ile bağdaştırırlar. Bereket ve bolluk getirdiğine inandıkları törensel kutlamalarda ateş yakarlar, ateş içeren büyülü aktiviteler düzenlerler. Onlar için Mayıs ayının renkleri kırmızı, sarı ve turuncudur. Bu renklerin güç verdiğine inanırlar.

DOLUNAYDA “EVET” DEYİN!

Şimdi bahçeye çıkma, ekilen tohumların büyümesini, tomurcuklanmasını bekleme zamanı. Hem gerçek anlamda hem de mecazi…

Peki tarih? Dolunay 7 Mayıs’ta; Yeniay 22 Mayıs’ta…

Bu uyarılar da ‘batıl inançlılar’a gelsin 🙂

  • Eğer yeni aldığınız bir şeyi ilk defa dolunayda yıkarsanız ömrü kısa olur.
  • Evlilik teklifine evet diyecekseniz, dolunayı seçin.
  • Saçınızı dolunayda keserseniz daha çabuk uzar. 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: PEARL JAM YENİ ALBÜMDE ‘KOZMİK’ TAKILIYOR!

EN İYİ 10 AY FİLMİ

“UZAYDA BEN DE VARIM” DİYEN ÇİN, 3D YAZICILARLA AY’DA ÜS KURACAK