Home BİLİYOR MUSUN? ELON MUSK, 2003’TE KURDUĞU ŞİRKETE NEDEN TESLA İSMİNİ VERDİ?
BİLİYOR MUSUN? - 30 Aralık 2020

ELON MUSK, 2003’TE KURDUĞU ŞİRKETE NEDEN TESLA İSMİNİ VERDİ?

Thomas Edison için "Örnek aldığım kişi" diyen uzay insanı Elon Musk'ın ünlü mucit Nikola Tesla sevgisi bir başka.

Tesla adını nereden aldı? Elon Musk 2003’te kurdukları şirkete neden Tesla ismini verdi merak ettiniz mi hiç ?

Musk bu şirket kurulurken bir yandan sürdürülebilir ulaşım ve enerji kullanımına geçişi hızlandırmak amacıyla elektrikli araç kullanma fikrini somutlaştırırken, diğer yandan Nikola Tesla’yı da AC Endüksiyon Motorunu geliştiren mucit olması sebebiyle onurlandırdı.

Şirkete yakışan ismin sahibi 19. Yüzyıl mucidi Nikola Tesla, Dönen Elektromanyetik Alanların özelliklerini bulmasıyla bilinir. Thomas Edison’un tercih ettiği daha az etkili sistem ‘Doğru Akım’ yerine ‘Alternatif Akım’ diye bilinen, günümüzde hala kullanılan elektrik akım türlerinden birini bulmak elbette Tesla için büyük bir adımdı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

2008’de bir konuşmasında Tesla ve Edison için ‘örnek aldığım insanlar’ demişti Musk.

Her ikisinin de kendisine ilham verdiğini söylese de Edison’a olan hayranlığı biraz daha ağır basıyor sözlerinden anlaşılan, her ne kadar iki rakip mucit büyük işlere imza atmış olsa da “Edison buluşlarını Dünya ile paylaştı ve herkes tarafından kolay erişilebilir hale geldi” diyor Musk.

Yabancı basında çok karşılaşılan bir terim de Musk, “Çağımızın Edison’u.” Hatta basında Musk ve Edison arasındaki benzerlikleri anlatan sayfalarca yazı mevcut.  İlk örnek ikisinin de zor bir çocukluk dönemi yaşadıkları ve ikisinin de bir çok konuda bilgili kişiler oldukları, yani ikisine de Hezârfen diyebiliriz. Farklarına gelince biri Güney Afrika diğeri Amerika Ohio doğumlu.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

BİR OKURUMUZA CEVABIMDIR

Hazır isimlere dalmışken bir okurumuzun sorusuna cevap vermeden geçmeyelim. (28 Ekim- Bennu Asteroiti haberi)

Bennu Türkçe bir isim değildir. Mısır Mitolojisinde ölümsüzlük sembolü, balıkçıl bir kuşun adıdır. Bennu Güneş gibi parlayan ve kendini yenileyen bir tanrıdır. Bizde nasıl Kartal adı varsa Mısır’da da Bennu ismi kullanılır.

Asteroit’e ismini 8000 kişinin katıldığı bir yarışma sonunda 9 yaşındaki Mike Puzio vermiş. Bu asteroit 1999 RQ36 diye biliniyordu ama adı artık (101955) Bennu. Mısırlı tanrı Osiris ile bağdaştırılan bir kuş. TAGSAM OSIRIS Rex ve Asteroit Mike’a o kuşu hatırlatmış ilk bakışta…

NİKOLA TESLA KİMDİR?

10 Temmuz 1856 tarihinde şu an Sırbistan sınırları içinde kalan Similjan kasabasında Dünya’ya geldi. Tesla’nın babası bir din adamıydı. İlk soyadı Draganic olup daha sonra reşit olunca bu soyadını kullanmak istemediği için mahkemeye başvurup Tesla olarak değiştirmiştir. 5 çocuklu bir ailede büyüen Tesla, ağebeyini küçük yaşta kaybettiği için, yaşamı boyunca takıntılı davranışlar sergilemiştir.

Babası, oğlunun kendi gibi papaz olmasını istemesine rağmen, annesinin desteği ile fizik ve matematik bilgisini ilerleten Tesla, Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi’nin Graz’daki okulunda okudu. Buradaki eğitimini yarıda bırakarak, Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursunu sürdürdü. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Nikola Tesla (Sol), Thomas Edison (Sağ).

Kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren okulu bıraktı. Okulu bitirdiğini söylense de üniversite Tesla’nın mezun olmadığını ve okula 1878’in ilk döneminden sonra devam etmediğini bildirmiştir. Ailesiyle ilişkisini keserek bir oto mühendislik firmasında çalışmaya başlayan Tesla bu dönem oldukça ağır bir depresyon dönemi geçirdi.

Daha sonra babasının isteği üzerine Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başladı ve okula başladıktan kısa bir süre sonra babasının ölümü üzerine okulu bıraktı. Okuldan ayrıldıktan sonra Paris’te bir telefon şirketinde çalışmaya başlayan Tesla, burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi. Oradayken çalıştığı döner makinelerini korumak için regüle edici kontrol cihazları icat etti.

Tesla’ya göre doğru akımı kullanmak sistem olarak yanlıştı. Alternatif akımı kullanarak jeneratör ve motordaki komütatörü ortadan kaldırmak gerekmekteydi. Ancak alternatif akım ile çalışacak bir motor bulunamadığından işi kolay değildi. Sınıf arkadaşı Szigetti elektrik endüstrisinde devrim yaratacak dönen manyetik alanı keşif etti.

Elektrik mühendisliğini bırakarak cebinde 4 sent ile New York ‘a gemiden indiği gün hayatının dönüm noktasıdır. Doğru akım üretecinin bir komütatör ile dış devresinde dalga dizinleri halinde alternatif akım üretiyor olduğunu görmüştü.

Bu alternatif akımın motordan güç elde edilecek bir doğru akıma dönüştürülmesi için sistemin geriye döndürülmesi gerekmekteydi. Yapılan elektrik motorlarının endüvisi, motora alternatif akımı beslemek için döndüğü anda manyetik yönlerini değiştiren döner komütatöre sahipti.

Amerika da bir yıl boyunca geçimini sağlamak için Western Union şirketinde çukur kazma işçiliği yaparak mücadele ederken diğer yandan da Jeneratör, transformatör, transmisyon (iletim) hattı, motorlar, ışıklar, iki fazlı sistemler, hatta üç fazlı sistemler gibi pek çok sistemin projelerini çiziyordu. A.K. Brown firmasının sahipleri ile tanışınca hayatı değişti.

1887 Kasım ve aralık aylarında Tesla buluşlarına toplam yedi adet ABD patenti aldı. 1886 Nisanında çok fazlı sistemler için patent aldı.Bu yılın sonuna kadar 18 patent daha aldı. Ardından birçok Avrupa patenti aldı. Şimdiki Adı IEEE olan o günkü AIEE de konferans verip dünya mühendislerine tek ve çok fazlı akım sistemlerini anlattı.

Ülke çapında büyük başarı elde edildi ve rakip olan General Elektrik, Westinghouse’dan lisans almak zorunda kaldı. Söz konusu kontrat Edison ile olan akım savaşları sırasında firmayı zor durumda bıraktığından bazı kaynaklara göre Tesla bir milyon doları almamış ve sözleşmeyi feshetmiştir.

Nikola Tesla Dünya’nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, Dünya’nın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Nikola Tesla’yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.  Nikola Tesla, iyonosfer ile ilgili çok fazla araştırma yaparak ilk radyo yayın merkezi ve kablosuz elektrik taşıma merkezi olan Shoreham, Long Island’da 1901 ile 1905 yılları arasında Wardenclyffe Kulesi’ni inşa etti.

Parçaları azaltmak adına dıştan dönen alana sahip ve içi sabit olan armatürlü büyük alternatörler tasarladı. Dakikada 250 devir yapan, 1775 amper, 2.250 volt on büyük alternatör, 2 fazlı 25 Hertz, 50.000 beygir gücü yani 37.000 kilowatt ’lık elektrik üretti.

Nikola Tesla uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan ilk kişidir. 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile yüzdürmüştür. Uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişidir. Kozmik radyo dalgalarını bularak 1917 de cisimlerin üzerine bu dalgalarsı gönderip bir floresan ekran üzerinde toplamıştır.

NİKOLA TESLA’NIN ÖLÜMÜ

Nikola Tesla, 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin 33. katında, 3327 numaralı odasında otel görevlisi Alice Monaghan tarafından ölü olarak bulunmuştur. Asistan Doktor H.W. Wembly teşhisine göre Tesla, koroner damarların kan pıhtılaşması ile tıkanması sonucu hayatını kaybetmiştir. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla’nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konulmuştur. (Kaynak: Hürriyet)

Cenaze töreni 12 Ocak 1943 tarihinde dünyanın en büyük katedrali olan “St. John the Divine” Katedralı’nda 2000’den fazla kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir. İkinci bir cenaze töreni ise hemen ertesi gün Sırpça olarak New York’ta bulunan “St. Sava Serbian” Ortodoks Katedralinde yapıldı.Daha sonra New York’ta bulunan Ferncliff mezarlığına defnedilmiştir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ELON MUSK, BİLL GATES’A YÜKLENDİ: “TAŞ KAFALI”

ELON MUSK’IN NEURALINK’İNİN POPÜLER KÜLTÜRDE YERİ VAR MI?

“MARS’A YERLEŞECEK İLK İNSAN ELON MUSK OLACAKTIR”