Home BİLİYOR MUSUN? ELON MUSK BU KIYAFETLERİ 4 YILDA TASARLAMIŞ
BİLİYOR MUSUN? - 2 Haziran 2020

ELON MUSK BU KIYAFETLERİ 4 YILDA TASARLAMIŞ

SpaceX'in sahibi Elon Musk, 'smokin'den esinlendiği beyaz uzay kıyafetini ünlü kostüm tasarımcısı Jose Fernandez'le yaptı.

Haftasonu iki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in sahibi Elon Musk bir taşla üç kuş vurdu: 1) SpaceX, uzaya insan taşıyan ilk özel şirket oldu. 2) SpaceX ilk insanlı uçuşunu başarı ile tamamladı. 3) Astronotlar, uzaya 9 yıl sonra Amerikan topraklarından gönderilmiş oldu…

Dünya gazetelerine manşet olan olayın bir diğer konuşulan tarafı da ‘beyaz uzay kıyafetleri’ oldu. O kıyafetlerin de arkasından Elon Musk çıktı. Meğer milyarder işadamı o kıyafetleri 4 yılda tasarlamış. Esin kaynağı ise smokinmiş. Çünkü ona göre “herkes smokin içinde güzel görünür.”

BAĞLANTILI HABER: SÜPER KAHRAMANLARA KARŞI SÜPER KÖTÜLER

Jose Fernandez ve ‘Wolverine’ Hugh Jackman.

Smokinle süper kahraman kıyafeti arasında bir şeyler düşünerek yola çıkan Elon Musk, kıyafetler için ünlü kostüm tasarımcısı Jose Fernandez’le çalıştı. Avengers ve X-Men filmlerindeki kıyafetlere imza atan Jose Fernandez, çalışma ortamı için şunları söyledi: “Elon smokin görünümlü kıyafet istiyordu. Her toplantıda, ‘Herkes smokin içinde güzel görünür’ deyip duruyordu.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

‘SÜPER KAHRAMAN GİBİ’

Elon Musk da kıyafetler için basın toplantısında şunları söyledi: “Filmlerdeki uzay kıyafetlerini gözünüzün önüne getirin. Güzel dururlar ama işlevsel değillerdir. İşlevsel olanlar da güzel değildir. Çünkü vakumlu bir kıyafettir. O yüzden beyaz kıyafetlerimizi tasarlamam 3-4 yılımı aldı. Hem güzel görünmelilerdi hem de işlevsel olmalıydılar.”

BAĞLANTILI HABER: SPACEX’İN TARİHİ UÇUŞUNUN FOTOROMANI

“The Spacesuit Film” kitabının yazarı Gary Westfahl da Elon Musk’a şapka çıkaranlardan: “Uzay uçuşları hükümetlerin tekelinde olduğu sürece kimse kıyafetlere önem vermedi. Çünkü önemli olan astronotların sağsalim gidip dönmeleriydi. Ancak artık ‘uzay turizmi’ çağı başladı. Özel şirketler bu işten para kazanacaklar. O nedenle de astronotları çekici kılmaları gerekir.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“İnsanlar o kadar para ödedikten sonra uzay kıyafeti giydiklerinde, güzel görünmeliler. Elon da daha güzel görünmeleri için smokinden esinlenmiş. O kıyafetin içinde herkes bir süper kahraman gibi görünür.”

SpaceX sıradışı uzay kıyafeti tasarlayan ilk şirket değil. Daha önce de Virgin Galactic uzay turistleri için mavi kıyafet tasarlayıp tanıtmıştı.

BAĞLANTILI HABER: UZAY TURİSTLERİNE ‘UZAY YOLU’ KIYAFETİ