Home BİLİYOR MUSUN? EN İYİ 10 KIZIL GEZEGEN MARS FİLMİ
BİLİYOR MUSUN? - 18 Kasım 2019

EN İYİ 10 KIZIL GEZEGEN MARS FİLMİ

Astronomy Trek, Kızıl Gezegen ile ilgili en iyi filmleri listeledi... İşte Mars, Mars'tan gelenler ya da Mars'a yolculukla ilgili filmler.

Önce Kızıl Gezegen’den gelenlerin hikayelerini izledik. Kötülerdi, Dünya’yı işgal edeceklerdi… Sonra sinema perdesinde biz gittik Mars’a… Astronomy Trek sitesi işte o bizi başka dünyalarda hayaller kurduran filmleri sıraladı.

Marslı (2015)

Yönetmen: Ridley Scott
IMDB notu: 8.0

The Martian filminin başrolünde Matt Damon oynadı.

Andy Weir’in romanından esinlenerek çekilen filmde, herkesin öldüğünü sandığı astronot Mark Watney (Matt Damon) Mars’ta yaşam savaşı verir. Sinema eleştirmenleri de seyircinin de aynı anda sevdiği ender bilim kurgu filmlerinden biridir. Patates sahnesi efsanedir.

Cowboy Bebop Cennet Kapısı

Yönetmen: Watanabe, Okiura, Takei
IMDB notu: 7.9
Yönetmenliğini Shinichirō Watanabe’nun yaptığı ve senaryosu Keiko Nobumoto yazılan 2001 yapımı bir Japon bilimkurgu aksiyon anime filmidir. Hajime Yatate’nin aynı adlı anime serisine dayanmakta olup Bones ve Sunrise tarafından hazırlanmıştır.

Gerçeğe Çağrı (Total Recall) (1990)

Yönetmen: Len Wiseman
IMDB notu: 7.5
Gerçeğe Çağrı film afişi.
Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside, ve Ronny Cox rol almıştır.Oscar ödüllü filmin hikâyesi Philip K. Dick in We Can Remember It For You Wholesale adlı kısa hikâyesine dayanmaktadır. Beyninin yıkandığını keşfeden fabrika çalışanı  Douglas Quaid’ın Mars’a yolculuğu anlatılır. Üç göğüslü sokak kadınları sahnesi en akılda kalan sahnelerdendir.

Dünyalar Savaşı (1953)

Yönetmen: Byron Haskin
IMDB notu: 7.1
Byron Haskin’in yönettiği, ve George Barry ve Ann Robinson’ın oynadığı, George Pal tarafından üretilen Paramount Pictures’ın 1953 Amerikan Technicolor bilim kurgu filmi. Film, aynı isimdeki romanın, beş film uyarlamasının ilki olan H. G. Wells tarafından yapılan serbest bir uyarlamasıdır.

John Carter İki Dünya Arasında (2012)

Yönetmen: Andrew Stanton
IMDB notu: 6.6

Bazılarına göre tarihin en başarısız filmi.
Andrew Stanton tarafından yönetilmiş, Walt Disney Pictures tarafından üretilen bir 2012 Amerikan bilim kurgu fantezi filmi. Yazar Edgar Rice Burroughs’un Barsoom serisinin ilk kitabı olan A Princess of Mars’a dayalı olarak yönetilmiştir. Bütçesi 250 milyon dolardı. Mars’a gidip bir diktatörün elinden uzaylıları kurtaran kahramanın hikayesi. Gişede 281 milyon dolarda kaldı, hayal kırıklığı yaşandı.

Çılgın Marslılar (Mars Attacks!) (1996)

Yönetmen: Tim Burton
IMDB notu: 6.3

Yönetmen Tim Burton’ın, usta oyuncu kadrosuyla çektiği ve 1950’lerin uzaylı istilacıları konu alan kült filmlerini tiye aldığı komedi, bilim kurgu ve aksiyon türü filmidir. 70 milyon dolara çekildi, 101 milyon dolar gişe hasılatı oldu.

Red Planet (2000)

Yönetmen: Antony Hoffman
IMDB notu: 5.7

Chuck Pfarrer ve Jonathan Lemkin tarafından kaleme alınmış ve Antony Hoffman tarafından yönetilmiş bir bilim kurgu-aksiyon-gerilim-uzay filmidir. 80 milyon dolara çekildi, gişede 30 milyon dolar getirdi. Film hasılatta batsa da Mars’a gönderilen yaşa formlarının yok olmasının hikayesi tarihe geçmiştir.

Görev: Mars (Mission to Mars) (2000)

Yönetmen: Brian De Palma
IMDB notu: 5.6

Mars’a yapılan kurtarma operasyonunun hikayesidir.  Brian De Palma’nın Jim Thomas, John Thomas ve Graham Yost tarafından yazılmış orjinal bir senaryodan yönettiği 2000 Amerikan bilim kurgu macera filmi.

The Last Days On Mars (2013)

Yönetmen: Ruairí Robinson
IMDB notu: 5.5

Sydney J. Bounds’un “The Animators” adlı kısa öyküsünü temel alan Ruairí Robinson’ın Clive Dawson’ın senaryosuyla yönettiği 2013 bilim kurgu-korku filmi. 2013 Cannes Film Festivali’nde Yönetmenin İki Hafta bölümünde gösterildi. 10 milyon dolara mal oldu. 24 milyon dolar gelir sağladı.

Doom (2005)

Yönetmen: Andrzej Bartkowiak
IMDB notu: 5.2

Yıllardır tartışıldı, iyi film mi, kötü film mi diye… Mars’a yapılan kurtarma operasyonunu anlatır. İnsanları canavara çeviren virüsle savaşılır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: EN İYİ 10 UZAYLI İSTİLASI FİLMİ

EN İYİ UZAY TEMALI 10 YABANCI ŞARKI

EN İYİ 10 AY FİLMİ

Fotoğraflar: Freepik, Vikipedi, Youtube