Home BİLİYOR MUSUN? ‘İLK NESİL MARSLILARIN KATİLİ: ASTEROİT’
BİLİYOR MUSUN? - 7 Ağustos 2019

‘İLK NESİL MARSLILARIN KATİLİ: ASTEROİT’

Yazı dizisi-2: İki bin kilometre genişliğinde, Pluto büyüklüğünde bir asteroit Mars'a çarptı ve ilk mikroskobik hayatı bitirdi.

GÜNEŞ SİSTEMİ’NDEKİ CANAVAR ASTEROİT

4.5 milyar yıl önce… Güneş Sistemi asteroit benzeri gökcisimleriyle doluydu. Ancak bir tanesi son derece büyüktü. Ve doğruca Mars’a doğru ilerliyordu. Bu gökcisminin genişliği 2 bin kilometreydi. Mars’taki mikroskobik hayatı ortadan kaldıracaktı.

BOREALIS HAVZASI, ABD’Yİ İÇİNE ALIR

Mars haritasına baktığınız zaman kuzeyinde ‘mavi’ olarak gösterilen büyük bir yer vardır. İşte o noktaya Borealis Havzası denir… Genişliği 10 bin 400 km, derinliği 8 kilometredir. Bu havza Amerika Birleşik Devletleri’ni içine sığdırabileceğiniz kadar büyüktür.

“MARS ÇEKİRDEĞİNE KADAR SARSILDI”

İşte Mars’a doğru ilerleyen o büyük göktaşı, Kızıl Gezegen’e şiddetle çarptı. Mars’ın kuzeyindeki havza devasa çarpışmanın eseriydi. Borealis Çarpışması’yla çıkan enerji öylesine büyüktü ki Mars çekirdeğine kadar sarsıldı.

ÇARPIŞMANIN ETKİSİ 50 MİLYON YIL SÜRDÜ

Çarpışmayla gezegenin büyük kısmı parçalandı. Parçalar uzaya savrulmuştu. Geriye kaynar bir lav gölü kaldı. Mars’ın yüzeyi artık erimiş haldeydi. Atmosferi uzaya saçılmıştı. Okyanusları kaynıyordu. İlk canlılar artık yok olmuştu. Mars’ın bu çarpışmanın etkisini atlatması 50 milyon yıl alacaktı.

“GEZEGENİN ÜST KISMI KOPTU GİTTİ”

NASA uzmanı Michelle Thaller, ilk Marslıları yok eden çarpışmayı şöyle anlatıyor: “Bu devasa bir olaydı. Gezegenin üst kısmı kopup gitmişti. Buna ancak devasa bir çarpışma neden olabilir. Yani Pluto büyüklüğünde bir gökcismiyle çarpışmadan bahsediyoruz.”

“KUZEYDEN GÜNEYE YÜRÜRKEN YOKUŞ ÇIKARSIN!”

Popüler bilim blogcusu Phil Plait de çarpışmanın etkisini şöyle anlatıyor: “Gezegenlerin büyük kısmı küre formundadır. Ama Mars pek de kusursuz küre formunda değildir. Güney Yarımküresi, Kuzey Yarımküre’ye göre daha yüksek bir yapıya sahiptir. Yani Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na yürümeye başladığınızda sürekli yokuş yukarı çıkarsınız.”

“MARSLILAR YEŞİL KADIN ERKEK DEĞİLDİ TABİ Kİ”

Peki bu ilk nesil canlılar nasıldı? Cevabı Brigham Young Üniversitesi‘nden Amerikalı gezegen bilimci ve jeoloji profesörü Jani Radebaugh veriyor: “Bu noktada yeşil derili yüzeyde dolaşan Marslı kadın ya da erkeklerden bahsetmiyoruz. Söz konusu canlılar tek hücreliydi.” Yani gezegenimizdeki bakterilere benziyorlardı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: Üçüncü bölüm “2. nesil Marslıları ‘Kara kış’ yok etti.” HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

‘AZİM’ MARS’A MORS ALFABELİ MESAJ GÖTÜRECEK

TÜRK ÖĞRENCİLERİN MARS KEŞİF ARACI ‘HOPE’ DÜNYA FİNALİNDE

Kaynak: How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgeseli

Fotoğraf: Facebook, NASA, TED