Home BİLİYOR MUSUN? IŞIN KILICI NEDİR? TASARIMI NASILDIR? NASIL KULLANILIR?
BİLİYOR MUSUN? - 16 Ocak 2020

IŞIN KILICI NEDİR? TASARIMI NASILDIR? NASIL KULLANILIR?

Yazarımız Volkan Güven, bilim kurgu türündeki en ikonik silahlardan olan"Işın Kılıcı" hakkındaki püf noktaları yazdı...

—IŞIN KILICI—

 “Bu bir Jedi Şövalyesi silahıdır. Bir blaster kadar kaba ve sıradan değil; daha medeni bir dönemde kullanılan zarif bir silahtır”

“This is the weapon of a Jedi Knight. Not as clumsy or random as a blaster; An elegant weapon for a more civilized age”

                                                 Obi-Wan Kenobi

 

Sıcak plazma ile insanları ve droidleri budamanın neresinin medeni olduğunu kestiremesem de, ‘Obi-Wan Kenobi üstat’ın bir bildiği vardır deyip işin o kısmını pas geçerek yazıma devam ediyorum.

Bu yazımda kitap incelemelerine biraz ara verip özellikle bilim kurgu türünde en ikonik silahlarından olan ışın kılıcı ile ilgili size hem genel hemde pek aşina olmadığınız bazı özel bilgileri vermeye niyetliyim.

Işın Kılıcı Tasarımı 101:

Işın kılıcı (Lightsaber), diğer ismiyle lazer kılıcı (laser sword) Jedi mitolojisiyle özdeşleşmiş Jedi’ların ve tam zıttı görüşü paylaşan Sith’lerin ayırt edici silahıdır. Uzun yıllar boyunca Jedi’ların bilinen evrenin her yerinde temsil ettikleri barış ve adaletin sembolü olmuştur.

Silah sapındaki butonlar vasıtasıyla aktif hale gelen ileriye doğru uzanan saf plazmayı içermekte ve yine sap kısmında bulunan sınırlandırıcı alan sayesinde hem ölçüsünü hemde silahın sahibini yakıcı plazmadan korumaktadır.

Işın kılıcının sapı neredeyse  her zaman sahibine özel olup , sahibinin ihtiyaclarını , karakterini ve dövüş stilini yansıtacak bir görünüm içerir (Örnek olarak: Darth Maul ve Count Doku’nun ışın kılıçlarını gösterebiliriz).

Kılıcın en önemli parçası odaklanma kristali dediğimiz kısmıdır. Bu kısım için Kaiburr kristali genelde tercih edilse de tasarım farklı kristallerin kullanımına da izin verir. Genelde üç kristal enerji odaklanması için tercih edilse de, bir tanesi de yeterli olur.

Işın kılıçları çeşitleri…

Işın Kılıcı Kullanımı:

İçerdiği saf plazmanın ağırlıksız yapısı nedeniyle kılıcın kullanımı büyük oranda kuvvet, kendine güven ve çeviklik gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı güç kullanıcısı olmayan kişiler tarafından kullanılması aşırı zor ve yaralanmaya sebep vermeye meyillidir.

Kısa bir not: Star Wars genişletilmiş evreninde Boba Fett ve birkaç kişinin daha ışın kılıcı kullandığı çeşitli çizgi roman serilerinde görülmüştür.

Işın kılıcının özellikle karanlık taraf müritleri tarafından kullanılan Işın Kamçısı ve Işın Mızrağı gibi değişik varyasyonlarıda bulunmaktadır.

Jedi ve Sith’lerin arkaik dönemlerinde Işın Kılıçlarının güç üniteleri kullanıcının belinde ayrıca taşınmalı ve kılıca güç ileten bir kablo içermek zorundaydı.

Işın Kılıcına Dirençli Materyaller:

-Cortosis: Star Wars genişletilmiş evreninde az bulunan ve pahalı bir metal olarak ön plana çıkmaktadır. Bu metalin ana özelliği Işın Kılıcına değdiğinde bir süreliğine  kısa devre yapmasıdır.

-Mandalorian Iron (Beskar): Mandalore gezegeninde bulunan bu maden özellikle Işın Kılıç ve  blaster lazerine dayanıklı olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

-Su: Işın Kılıçları yağmur altında olmasa da su altında çalıştırıldıklarında kısa devre yapmaktadırlar. Özel geliştirmeler ile su altında çalışabilir hale getirilebilirler.

-Diğer Saf Enerji İçeren Silahlar:  Saf enerji içeren diğer silahlar da Işın Kılıcına direnebilmektedirler.

-Sith Simyası ile İşlem Görmüş Silahlar: Özellikle Sith’ler simyacılıkta ileri olmaları sebebiyle bir süreliğine Işın Kılıcına dayanıklı işlem görmüş Sith Kılıçları kullansalar da, daha sonra onlar da daha kullanışlı olmaları sebebiyle Işın kılıcı kullanmayı tercih etmişlerdir.

-Diğerleri: Vong silah ve zırhları, Phrik, Songsteel ve Darksword…

 

Umarım siz de okurken benim yazdığım kadar çok keyif almışsınızdır.

Gücün aydınlık tarafındaysanız: Güç sizinle olsun (May the force to be with you).

Gücün karanlık tarafındaysanız: Güç size iyi hizmet etsin (May the force serve you well).

diyerek yazımı noktalıyorum…

 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: STAR WARS DROİDLERİNİ NEDEN SEVİYORUZ?

STAR WARS’LU DOSYALARA DİKKAT, SİBER SALDIRI OLABİLİR

STAR WARS 10 İÇİN YILLARCA BEKLEYECEĞİZ