Home BİLİYOR MUSUN? İŞTE ESRARENGİZ NAZCA ÇİZGİLERİ’NİN UZAYDAN FOTOĞRAFI
BİLİYOR MUSUN? - 22 Mayıs 2020

İŞTE ESRARENGİZ NAZCA ÇİZGİLERİ’NİN UZAYDAN FOTOĞRAFI

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki kozmonot Ivan Vagner, Peru'daki gizemli çizgileri çekti, ufologlara "Kötü haber" dedi.

Rus kozmonot Ivan Vagner, Nisan ayındaki değiş tokuş operasyonuyla Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeni ‘ev sahibi’ olan 3 uzay insanından biri… 1 kozmonot ve 1 astronotla birlikte istasyonda deneyler yapan Ivan Vagner’in attığı bir tweet heyecan yarattı. Kozmonot, Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bulunan gizemli Nazca Çizgileri’nin uzaydan görüntüsü çekip tweet attı.

Ivan Vagner.

1994’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı Nazca Çizgileri’nin uzaydan fotoğrafını yayımlayan kozmonot şu mesajı verdi: “Peru’nun üzerinden uçarken Nazca Çizgileri’ni görüntüleme fırsatım oldu. Her biri 135 santim genişliğinde binlerce çizgiden oluşan toprağa kazınmış bir grup şekil… Ufologlar, uzaydan görünen bu çizgilerin uzaylıların UFO’larını indireceği pist olduğu teorisini seviyorlar :)”

Ivan Vagner’in kullandığı ‘teori’ kelimesi ve tweet’in sonuna eklediği gülücük işareti, “Kozmonot, Nazca Çizgileri’nin UFO pisti olduğuna inanmıyor” diye yorumlandı. Ve sosyal medyada bir tartışmanın fitili ateşlenmiş oldu.

NAZCA ÇİZGİLERİ NEDİR?

Nazca Çizgileri, Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır. Neden yapıldığı bilinmeyen, uzaydan görülebilen 70 hayvan çizimi… Birçok kişi, Nazca Çizgileri’ni uzaylılarla bağdaştırmıştır.

Dr. Emine Sonnur Özcan, TÜBİTAK Bilim Genç’e yazdığı makalesinde Nazca Çizgileri’ni şöyle anlatıyor:

“Nazca çizgileri, Güney Amerika’nın İspanyollar tarafından işgal edilmesiyle fark edildi ve gezginlerin aktarımlarıyla asırlarca bir efsane gibi dilden dile dolaştı. Çizgilerin varlığına ilişkin ilk somut kanıt 1939’da ortaya çıktı. Amerikalı arkeolog Paul Kosok, Nazca Çölü üzerinde bir keşif uçuşu yaptı ve yerçizimlerinin fotoğrafını çekti. Bu dönemden itibaren Nazca çizgileri hakkında çeşitli bilimsel araştırmalar yürütülmeye başlandı ve ilk teori 1946 yılında, yaşamını bu çizgilere adamış olan Alman matematikçi Maria Rieche’den (1903-1998) geldi. Ona göre Nazca çizgileri çölün üst tabakasındaki koyu renkli kumun kazınıp alt tabakadaki açık renkli kumun ortaya çıkarılmasıyla oluşturulmuştu. Yerçizimleri Güneş, Ay ve bazı yıldızların konumlarını gösteriyordu. Bu konumlar, Nazca halkının ekim, sulama, hasat gibi tarımsal faaliyetlerinde bir tür gök takvimi olarak kullanılıyordu. Rieche’nin teorisi geometrik çizimlere dayandırılmıştı, fakat hayvan ve bitki çizimleri gibi diğer motiflere ilişkin varsayımları içermiyordu.”

EN BÜYÜK ÇİZİMİN ÇAPI 300 METREDEN FAZLA

“Yapılan karbon-14 testleri mezar buluntularını MÖ 5. yüzyılla MS 6. yüzyıl arasındaki 1000 yıllık döneme tarihlendirdi. Örneğin üzerine 500 tane bebek resmi işlenmiş olan cenaze elbisesi 2000 yaşından büyüktü. Bebeklerin bir kısmı müzik aletleri çalıyor, bir kısmı ellerini havaya açmış bir şekilde dans ediyor, diğer bir kısmı ise bunları seyrediyordu. Giuseppe Orefici bu giysideki desenlerden yola çıkarak Nazcalıların bu şehirde dinsel törenler yaptıklarını varsayıyor. Ayrıca kazılarda rastlanan sarmal kuyuların gelişmiş su şebekesinin parçası olduğu görüldü. Orefici, suyun hayati derecede önemli olduğu bu aşırı kurak coğrafyada dinsel törenlerin su ve bereket etrafında biçimlendiğini düşünüyor.”

“Son yıllarda uzaktan görüntüleme yöntemleriyle yapılan araştırmalar, Nazca’daki yerçizimlerinin sayısının 1500’den fazla olduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 3885 km2’lik bir araziyi kaplayan çizimlerin çoğu spiral, yamuk, ok, zikzak gibi anlamı bilinmeyen geometrik figürlerden oluşuyor. Bunun yanında kuş, balık, jaguar, maymun gibi hayvan motifleri; ağaç, çiçek gibi bitki motifleri; insan figürleri ve hayal ürünü olduğu düşünülen birtakım yaratık çizimleri de var. En büyük boyuttaki yerçiziminin çapı 300 metreden fazla ve birkaç kilometre uzunluğunda.”

KİM, NEDEN YAPTI, BİLİNMİYOR

“Yerçizimlerinin teknik olarak nasıl yapıldığı hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmiyor. Bilim insanları yuvarlak ve spiral karakterli desenlerin çizimini taklit için bazı düzenekler hazırlayıp deneyler yaptı. Örneğin belli bir merkeze sabitlenen herhangi bir kolona ip takılıp ucuna sivri bir kazık bağlandı. Kazık, toprağı kazıyacak şekilde, kolonun çevresinde tam tur döndürülerek toprağın üzerinde dairesel çizgiler oluşturuldu. Dairelerin boyutu ipin kısalıp uzamasıyla ayarlanıyordu. Fakat bu düzenekler küçük çaplı çizimler için geçerliydi. Yüzlerce metreyi bulan çaptaki daireler ya da dairesel olmayan dev figürlerin çizimleri teknik olarak nasıl yapılmış olabilir? Bu soru, Nazca çizgileri hakkındaki diğer pek çok soru gibi bilim insanlarının araştırmaları sonucu ortaya koyulacak muhtemel cevapları bekliyor.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Öte yandan, Nazca Çölü’ndeki toprağın üst katmanı demir oksitli olduğu için alttaki toprak katmanına göre daha koyu renkli. Dolayısıyla kazındığında alttaki açık renkli toprak ortaya çıkıyor ve çarpıcı bir zıtlık yaratılıyor. Bu sayede, toprağa kazınan desenler kolaylıkla fark ediliyor. Bilim insanlarına göre, Nazca çizgilerinin yaklaşık 2400 yıl boyunca korunmasında bölgenin kuraklığı, rüzgâr almayışı ve sıcaklığın görece sabit olması etkili olmuş.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Peki, Nazcalılar bu yerçizimlerini ne amaçla yaptılar? Bilim insanları bu soruyu desenleri yorumlayarak cevaplamaya çalışıyor ve farklı görüşler ileri sürüyor. Sinekkuşu, kertenkele, balina gibi hayvanlardan yola çıkarak desenlerin dinî sembolizm kaynaklı olduğunu düşünenlerin yanında bazı uzmanlar, geometrik çizgilerin akarsuların akış yönlerini ya da sulama şemalarını gösterdiğini varsayıyor. Başka bir grup uzman ise bu geometrik çizgilerin yağmur duası törenleriyle ilgili olabileceğini iddia ediyor. Öte yandan örümceklerin, kuşların ve bitkilerin bereketi sembolize ettiğini ileri süren uzmanlar da var.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAYLILARIN VARLIĞINA DAİR İŞARET HENÜZ GÖRMEDİM”

UZAYDAN TÜRKİYE NASIL GÖRÜNÜYOR?

GİZEMLİ ŞEY: SES DALGALARI MI, UFO MU?