Home BİLİYOR MUSUN? İŞTE EVRENDEKİ EN TUHAF ÜÇ ŞEY
BİLİYOR MUSUN? - 2 Ağustos 2019

İŞTE EVRENDEKİ EN TUHAF ÜÇ ŞEY

Evrenin tuhaflığı tartışılmaz bir gerçek. Dünya'dan dışarı bir bakarsak öyle tuhaf öyle ilginç görüntüler bekliyor ki bizi!

Hazırlayan: Berna Jolliffe

Evrenin tuhaflığı tartışılmaz bir gerçek. Milyarlarca insan, bitki ve hayvanın üzerinde dolaştığı Dünyamız, bilimadamları için sürprizlerle dolu evrende çok küçük bir yer kaplıyor.

Oysa Dünya’dan dışarı bir bakarsak öyle tuhaf öyle ilginç görüntüler bekliyor ki bizi!
• Gizemli Radyo Sinyalleri- FRBs- (Fast Radio Bursts)
Bilimadamları 2007’den günümüze sadece birkaç milisaniye süren aşırı güçlü ve parlak sinyaller alıyor. Bu enigmatik parıltılara hızlı radyo patlaması deniyor ve milyarlarca ışık yılı uzaktan geldikleri söyleniyor. (Maalesef şimdilik bu ışıkların uzaylılara ait olup olmadığı bilinmiyor!) 
Araştırmacılar en son bu tekrar eden gizemli radyo sinyallerinin altı kere arka arkaya dizi şeklinde parlamasını yakaladılar ve bir dahaki gözlenecek olan kayıtta bu patlamaların sırrını çözecek ipuçlarına daha da yaklaşmayı bekliyorlar.
• Nükleer Makarna
Nükleer makarna evrenin en güçlü maddesi… ölü yıldız artıklarından oluşuyor.
Simülasyonlara göre yıldızların buruşmuş kabuğu içindeki proton ve nötronlar inanılmaz bir yerçekimi baskısına maruz kalabilir ve bu  onları linguiniye benzeyen karmaşık bir şekle sokar ve kırılabilir bir hale gelirler.
• Ay’ın Ay’ı
İnternetin ‘Moonmoon’ ismini verdiği, Ay’ın etrafında dönen bir Ay’dan daha ilginç ne olabilir?
Gökbilimciler belki günün birinde bunu da bulacak. Son zamanlarda yapılan hesaplamalara göre ayın etrafında dönecek ayın oluşumu imkansız değil. Henüz teorik olarak kullanılan diğer isimler: Submoon, moonitos, moonmoons, grandmoons, moonettes.
FOTOĞRAF: Vikipedi