kadın astronot
Home BİLİYOR MUSUN? İŞTE UZAYDA TARİH YAZAN KADINLAR
BİLİYOR MUSUN? - 19 Haziran 2019

İŞTE UZAYDA TARİH YAZAN KADINLAR

NASA, 2024'te Ay'a bu kez bir kadının adım atacağını açıkladı. Uzayda ilkleri gerçekleştiren kadınların listesi yayınlandı.

UZAYA GİDEN İLK KADIN

kozmonot kadın

İsmi Valentina Tereshkova. Sovyet kozmonot. 16 Haziran 1963’te Vostok 6 uçuşuna katıldı. Uzaydaki ilk kadın tam 400 kozmonot adayı arasından seçildi.

 

UZAYA GİDEN İLK AMERİKALI KADIN

kadın astronot

Haziran 1983… Challenger uzay aracının STS-7 uçuşunda NASA’nın kadın astronotu da yer alıyordu: Sally Ride bu uçuşla uzaydaki ilk Amerikalı kadın; Valentina Tereshkova ve kozmonot Svetlana Savitskaya’dan (19 Ağustos 1982’deki Soyuz T-7 görevinde yer aldı) sonra uzaydaki üçüncü kadın oldu.

 

İLK KADIN UZAY İSTASYONU KOMUTANI

kadın astronot

Nisan 2008. NASA astronotu Peggy Whitson, Sefer 16’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevi devraldığında tarihe de geçmiş oldu. Yetmedi, 2016 yılında bu kez Sefer 51’le bir daha UUİ’ye gitti, ikinci kez komutan olan ilk kadın oldu.

 

UZAYDA YÜRÜYEN İLK KADIN

kadın kozmonot

Uzaya giden ikinci kadın olan kozmonot Svetlana Savitskaya, Temmuz 1984’teki uzay yürüyüşüyle bunu gerçekleştiren ilk kadın olarak tarihe geçti.

 

UZAYDA YÜRÜYEN İLK AMERİKALI KADIN

kadın astronot

11 Ekim 1984… Challenger uzay aracından çıkan Kathy Sullivan, STS-41-G görev uçuşuyla uzayda yürüyen ilk kadın NASA astronotu oldu.

 

UZAYDAKİ İLK İNGİLİZ KADIN

ingiliz kadın

İngiliz kimyager Dr. Helen Sharman, 1991’de Soyuz TM-12’le Mir Uzay İstasyonu’na giderek hem Mir’e giden ilk kadın hem de uzaya çıkan ilk İngiliz kadın ünvanını aldı.

 

UZAYDAKİ İLK AFRİKA KÖKENLİ AMERİKALI KADIN

kadın astronot

Mae Jemison… Eylül 1992’de Endeavour uzay aracıyla göreve gitti, tarihe geçti.

 

UZAYDAKİ İLK KANADALI KADIN

kadın astronot

Roberta Bondar, 1992’deki STS-42 uçuşuyla Kanada’nın gururu oldu.

 

UZAYDAKİ İLK JAPON KADIN

kadın astronot

Chiaki Mukai, Temmuz 1994’te uzaya giden ilk kadın NASDA (Japonya Ulusal Uzay Araştırmaları Ajansı) astronotu oldu. Columbia uzay gemisinin STS-65 seferinde yer aldı, en uzun uçuş yapan kadın astronot ünvanı da hala ondadır.

 

UZAYDAKİ İLK FRANSIZ KADIN

fransız

Claudie Haigneré… O da İngiliz Helen Sherman gibi bilimadamı, astronot değil. Dr. Haigneré 1996’da deneylere katılmak için Mir’e gitti. 2001’de de Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk Avrupalı kadın oldu.

 

İLK KADIN UZAY MEKİĞİ KOMUTANI

kadın astronot

Eski savaş pilotu… 1000 saatten fazla uçuş deneyimi olan NASA astronotu Eileen Collins, Temmuz 1999’daki STS-93 uçuşa komutanlık ederek tarihe geçti.

 

UUİ EKİBİNDEKİ İLK KADIN

kadın astronot

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk kadın mürettebatı NASA astronotu Susan Helms’ti. 2001 Mart ve Ağustos ayları arasında UUİ’de görev yaptı.

 

UZAYDA EN ÇOK KALAN KADIN

kadın astronot

Peggy Whitson… Dile kolay, tam 665 gun, 22 saat, 22 dakika… UUİ’ye yaptığı 3 uçuşta toplam bu süreye ulaştı.

 

UZAYDAKİ İLK KADIN TAYKONOT

taykonot

Shenzhou 9 uzay kapsülüyle 19 Haziran 2012’de Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden havalanan Liu Yang, Çin’in ilk kadın taykonotu (Çin’in astronotlara verdiği isim) oldu.

Fotoğraflar: NASA, Vikipedi… Kaynak: Space.com