Home BİLİYOR MUSUN? JAMES WEBB TELESKOBU’NUN YAKITI 10 YIL YETER
BİLİYOR MUSUN? - 17 Ocak 2022

JAMES WEBB TELESKOBU’NUN YAKITI 10 YIL YETER

Aralık 2021'de fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu'nun yakıtının birçok uzay aracından iki kat fazla olduğu açıklandı.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) yeni gözdesi James Webb teleskobu geçtiğimiz ay fırlatılmıştı.

Teleskobun yakıtının diğer görev yapan araçların toplamından 2 kat daha fazla olduğu açıklandı.

BAĞLANTILI HABER: JAMES WEBB TELESKOBU “UZAYDA YAŞAM” BULABİLECEK Mİ?

NASA, Kanada ve Avrupa uzay ajanslarının ortak çalışmasıyla üretilen James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık Cumartesi günü Ariane 5 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak adlandırılan Webb, kızılötesi ışığa odaklanmak için tasarlandı. Webb, evrenin ilk günleri hakkında bize bilgi verecek.

BAĞLANTILI HABER: AY’DA İNŞA EDİLECEK TELESKOP

NASA yetkilileri 29 Aralık Çarşamba günü yayınlandığı bir bildiride “Webb ekibi ilk yörüngesini analiz etti ve gözlemevinin yörüngedeki bilim operasyonlarının 10 yıllık bir bilim ömründen önemli ölçüde daha fazla desteklenmesine izin verecek yeterli itici gaza sahip olması gerektiğini belirledi. Karşılaştırma için, Hubble Uzay Teleskobu 30 yıldan fazla sürdü” ifadelerine yer verdi.

GÜNEŞ’İN RADYASYONU’NA MARUZ KALMAYACAK

NASA yetkileri “Analiz, Webb’in yörüngesini nihai yörüngesine doğru düzeltmek için başlangıçta planlanandan daha az itici gaza ihtiyaç olduğunu gösteriyor” dedi. “Sonuç olarak Webb itici gazın temel tahmininden çok daha fazlasına sahip olacak, ancak birçok faktör Webb’in çalışma süresini nihayetinde etkileyebilir” açıklamasını yaptı.

Webb Teleskobu, varış noktasına ulaşmak için 3 yakıt modülden 2 tanesini boşalttı. Son yakıt modülünü yaklaşık 1 ay sonra boşaltacak.

BAĞLANTILI HABER: DAG TELESKOBU’NUN TESTLERİ BAŞLADI

Webb, Dünya’dan Güneş’in tersi yönünde yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaklıkta olan uzayda bir konumu yörüngeye oturtacak. Bu sayede Güneş radyasyonlarından zarar görmeyecek.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST