Home BİLİYOR MUSUN? KOZMONOTLAR NEDEN LASTİĞE İŞER?
BİLİYOR MUSUN? - 20 Kasım 2019

KOZMONOTLAR NEDEN LASTİĞE İŞER?

1961... Otobüsle fırlatma rampasına giden Yuri Gagarin'in çişi gelir. Araç durur. Gagarin otobüs lastiğine işer. Bu sonra bir gelenek olur!

İnsanoğlu uzaya da gitse yine insan! Kozmonotların kendilerini fırlatma rampasına götüren otobüsün lastiğine işediklerini biliyor musunuz? Neden mi? Şans getirsin, sağ salim uzaya gidip sağ salim Dünya’ya dönsünler diye… Bu gelenek, uzaydaki ilk insan Yuri Gagarin’e aslında bir selam çakma…

Hikayeyi baştan anlatalım: Takvimler 12 Nisan 1961’i gösterdiği gün, Rus kozmonot Yuri Gagarin uzaya gidecekti. Tüm hazırlıklar yapıldı, Yuri Gagarin kıyafetini giydi, kendisini fırlatma rampasına götürecek otobüse bindi. Hareketle birlikte Yuri Gagarin ‘sıkıştı.’ Artık unuttuğu için mi önceden yapmadı yoksa heyecandan mı geldi bilinmiyor. Yuri Gagarin’in isteği üzerine otobüse sağa çekti ve kozmonot otobüsün lastiğine işedi.

KADINLAR ÇİŞİ KUTUDA TAŞIYOR!

Bu fotoğraf syfy.com’dan alınmıştır.

Otobüsün sağ arka tekerleğine işerken Yuri Gagarin kuşkusuz bir geleneği başlattığını bilmiyordu! Çünkü ondan sonra uzaya giden tüm kozmonotlar bu ritüeli gerçekleştirdi. Erkek kozmonotlar, Yuri Gagarin’e selam olsun, şans getirsin diye otobüs hareket etmeden çişlerini sağ arka tekerleğe yaparlar? Peki ya uzayın kadınları? Onlar da bir kutuya işer, yanlarında getirdikleri çişi otobüse binmeden tekerleğe boca ederler!

Amerika’nın tasarruf nedeniyle fırlatma programını durdurduğu 2011 yılından bu yana astronotları Ruslar, Soyuz uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyor. Baykonur Üssü’nden fırlatılan astronotlar da işte 2011 yılında ‘bu çiş geleneği’yle tanıştı. NASA astronotlarından sonra Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın astronotları da Rus geleneği üzerine bol bol tekerlek ıslattı!

DAHA NE GELENEKLER VAR: FİLM İZLEMEK, SAÇ KESTİRMEK

Peki başka uzay ritüelleri var mı? Bakın ESA’nın İngiliz astronotu Tim Peake yerine getirdikleri gelenekleri nasıl sıralıyor:

  • Yruri Gagarin ve Sergey Korolev’in (Rus uzay programının lideri) mezarlarına çiçek konur. 
  • Baykonur’daki Kozmonotlar Meydanı korusuna ağaç dikilir.
  • Fırlatılıştan iki gün önce saçlar kesilir. 
  • Bir Rus Ortodoks papazı, Soyuz’u kutsar.
  • Fırlatılıştan önceki gece 1969 yapımı White Sun Of The Desert (Beyaz Çöl Güneşi) filmi izlenir. 

  • Soyuz komutanı bir maskot seçer. Bu genelde minik bir oyuncak olur ve kontrol paneline asılır. Uzaya çıkıldığında havada süzülen ilk nesne bu maskot olur.
  • Soyuz roketinin hangardan çıkışını görmemek… Kötü şans getireceğine inanılır. 

Görseller: Youtube, syfy, ESA

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: APPLE TV, BU DİZİYLE UZAY TARİHİNİ YENİDEN YAZACAK!

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

SSCB NEDEN AY’A ÇIKAMADI?