Home BİLİYOR MUSUN? MARS’TA EN İYİ HANGİ SPOR YAPILIR?
BİLİYOR MUSUN? - 29 Aralık 2019

MARS’TA EN İYİ HANGİ SPOR YAPILIR?

Kanadalı bilim kurgu yazarı Mark Shainblum, "Mars'ta en iyi hangi spor yapılır?" sorusuna yanıt verdi: "Basketbol ve voleybol."

Önce Ay… ardından Mars… İnsanoğlu 2020 ve sonrası için uzay hedeflerini koydu, bu yolda vites yükseltti. Uzay filmlerinin içeriği dahi değişti. Artık kolonileşme, Mars’a giden insanın psikolojisi işlenir oldu beyaz perdede. Hal böyle olunca Ay ve Mars’a gidecek insanın sosyal hayatı da gündem oldu. İnternette en merak konulardan biri de şu: “Mars’ya oynanabilecek en iyi spor hangisi?”

“POTALARIN YERDEN YÜKSEKLİĞİ 6-9 METRE UZAR”

Mark Shainblum.

Kızıl Gezegen’deki düşük yerçekiminden sonra Dünya’da yapılan sporlar orada ‘rahat’ oynanamayacak. Bu soruya kafa yoranlardan biri de Kanadalı bilim kurgu yazarı Mark Shainblum… İşte Mark Shainblum’un cevabı:

“Kesinlikle basketbol ve voleybol… Mars’taki salonlar daha büyük olacak. Dünya’da basketbol potalarının yerden yüksekliği 3.05 metredir. Ancak Mars’taki basketbol potalarının yerden yüksekliği 6-9 metre daha fazla olmalı. Çünkü sıradan bir sporcu bile Mars’taki düşük yerçekiminden dolayı kanguru gibi zıplayabilecek.”

“Tabi dripling, top sürme nasıl olacak, orası biraz karışık bir durum! Tabii bir de sporcuların kıyafetli olacağını düşünürsek, basketbol ve voleybolun kuralları Mars’a göre yeniden düzenlenebilir.”

“MARS’TA FUTBOL OYNANAMAZ”

“Dünya’da en çok izlenen spor futbol. Ancak bence futbol, hokey, kriket, Amerikan futbolu Mars’ta oynanamayacak. Eminim ki bu sporların kurallarını Mars’a göre değiştirilmek istenecek ki… tüm bu sporlar o zaman izlenebilinirliğini kaybedecek. Çünkü bambaşka şeylere dönecek.”

“Mars’ın gurur sporu okçuluk olacak. Okçuluk Mars’ta çok ilginç olacaktır. Ancak okçular özel gözlük takacak.” 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NASA ASTRONOTLARINI 28.163 KM HIZDA BEYZBOL VURUŞU YAPARKEN İZLEYİN

1010 KM HIZA ULAŞTI, BOYALARI UÇTU GİTTİ

AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!