Home BİLİYOR MUSUN? MAYA UYGARLIĞI’NIN GİZEMLİ “YERALTI DÜNYASI”
BİLİYOR MUSUN? - 25 Ekim 2019

MAYA UYGARLIĞI’NIN GİZEMLİ “YERALTI DÜNYASI”

Meksika'da Ay Piramidi’ne gizlenmiş tünel bulundu. Bu tünel cenaze ritüeli için mi kullanılıyordu, yoksa 'yeraltı dünyası'na geçiş için mi?

Antik Maya Uygarlığı’na ait gizemli bir keşif yapıldı. Meksika’nın antik kenti Teotihuacan’da bulunan arkeologlar, elektrikli tarama teknolojisi kullanarak yaptıkları araştırmada Güneş Piramidi’nden sonraki şehrin en büyük ikinci piramidi olan Ay Piramidi’nin içinde yapının kalbine yani efsanelere göre “yeraltı dünyası”na gittiği varsayılan, gizlenmiş 15 metrelik bir tünel keşfetti.

Ölüm Yolundaki piramitler

ÖLÜM YOLU’NUN SONU

Milattan önce 100 yılında yapıldığı tahmin edilen, Maya Uygarlığı’nın insan ve hayvanları kurban ettiği Ölüm Yolu’nun sonunda bulunan Ay Piramidi’nde geçen sene yapılan bu keşif için Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden araştırmacılar ve Ulusal Otonom Üniversite Jeofizik Enstitüsü birlikte çalıştı.

ELEKTRİKLİ TARAMA TEKNOLOJİSİ KULLANDI

“Elektrikli tarama teknolojisi” kullanılarak yapılan araştırmanın ekibinden Dr. Veronica Ortega, 1980’li yıllarda piramidin başka tünellerinde Arkeologlar Ruben Cabrera ve Saburo Sugiyama’nın bulduğu gibi Maya Uygarlığı’ndan kalma ezilmiş kafatası olan insan iskeletleri ve çeşitli yeşil taşlı çeşitli objeler çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

ESKİ KÜLTÜRLERLE OLAN İLİŞKİLER ANLAŞILABİLECEK

İngiliz Express gazetesinin haberine göre, Dr. Veronica Ortega, bu keşifle ilgili olarak “Teotihuacan kenti dönemindeki antik ritüeller ve kent sakinlerinin eski İspanyol dönemi kültürlerle ilişkisini anlayabilme imkanı verecek. Bu tünel Ay Piramidi’nin güneyinde bulunuyor. Büyük ihtimalle doğu tarafından da bir giriş olması lazım. Tam yerinin bulunabilmesi için piramidin tamamında bir tarama yapılması gerekiyor” açıklaması yaptı.

Dr. Veronica Ortega, bu keşifle birlikte Teotihuacan sakinlerinin büyük ölçekli tapınaklarda aynı şekilde “yeraltı dünyasını” taklit ettiğinin kanıtladığının altını çiziyor. Tünelin ne amaçla kullanıldığının daha kapsamlı bir tarama yapıldıktan sonra ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Fotoğraflar:Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

DÜNYA ÜZERİNDE KAÇ TANE PİRAMİT VAR? KİM BİLİR!!!

GÜNEŞ SİSTEMİ’NDEKİ GEZEGENLER NASIL KEŞFEDİLDİ?

SPACEMAG TÜRKİYE SOKAKLARDA