Home BİLİYOR MUSUN? NEDEN HİÇ TÜRK ASTRONOT YOK?
BİLİYOR MUSUN? - 17 Temmuz 2020

NEDEN HİÇ TÜRK ASTRONOT YOK?

Bugüne kadar 41 farklı ülke uzaya astronot yolladı. Peki neden biz o listede yokuz? İşin aslı eğitim, kişi ve maddiyattan kaynaklıyor.

Küçükken çoğu çocuğun hayalidir uzaya çıkmak. Küçük mavi bir nokta olan gezegenimizi görmek. Göklere uçmak. Hatta bazıları Mars’a, Venüs’e ayak basmanın orada yaşamanın hayalini kurar. Bu hayal tabi ki Türk çocuklarında var. Bugüne kadar 41 farklı ülke uzaya astronot yolladı. Bu ülkeler arasında Malezya, Hindistan Macaristan ve Küba da bulunuyor. Peki neden hiç Türk Astronot yok?

Öncellikle astronot olmak için pilot olmak gerekiyor. Araştırmalara göre zaten Dünya’nın en iyi pilotlara sahip ülkelerden biriyiz. Ama astronot olmak için sadece uçak kullanmak yetmiyor. Astronot olmak için yüksek derecede matematik, fizik ve biyoloji gerekiyor. Bu eğitimleri hem çok zor hem oldukça pahalı. Bir astronot bu eğitimleri Dünya’nın en iyi iş uzmanları tarafından veriliyor. Maalesef ülkemizde astronot yetiştirmekte yeterli düzeyde eğitim verilmiyor. Sadece bu eğitimler yetmiyor.

UZAY AJANSIMIZ, NASA İLE ANLAŞTI MI?

Ayrıca astronot eğitimi için sadece bu değil özel testler de gerekiyor. NASA’ya göre, bir SpaceX Crew Dragon veya Boeing CST-100 Starliner’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermenin 58 milyon dolara mal olması bekleniyor. Bir astronot kıyafetinin 12 milyon dolara üretildiğini düşünürsek işin özünde bütçe boyutu yatıyor.

Sonrasında Türkiye’nin uzaya ve uzay uydularına yatırımı geliyor. Türkiye son yıllarda uzayla ilgili çalışmalar yapsa da aslında bu uzaya uydu gönderilmesi, insan taşımak için yeterli seviyede değil. İnsanlı Uzay Taşıtı yapmak için oksijen tüpü gibi etmenler gerek, bu da çok maliyetli ve geri dönüşü olan bir iş olmadığı için devlet de özel sektör de bu işe girmek istemiyor. Yani işin aslı hem eğitim hem kişi hem de maddi boyuttan kaynaklıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Sebeplerinden belki de en büyüğü Türkiye ve NASA’nın işbirliğinin olmaması. NASA’da çalışan Türk bilim insanları var ama onlarla iletişime geçmiyoruz. Apollo 11’nin projesinde yer alan İsmail Akbay’ın İzmir’de kurduğu Dünya’da 3 tane olan uzay kamplardan biri ülkemizde. Her yıl bu uzay kampına NASA’dan astronotlar eğitim vermeye geliyor. Ama Türk Uzay Ajansı-NASA ile işbirliği anlaşması yapmıyor. Geçtiğimiz senelerde ülkemize gelen Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi geçtiğimiz günlerde bir ilki gerçekleştirdi. İlk defa özel bir şirket Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderdi. SpaceX ile Bülent Ecevit Üniversitesi’nin uzay takımı arasında bir anlaşma olsa da henüz büyük uydu gönderme ve astronot yetiştirme alanında henüz bir gelişme yok.

Umarım ilerde bir gün istikbalin göklerde olduğu anlarız ve bir Türk çocuğu hayalini gerçekleştirip, astronot olur.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TOM CRUISE’A ASTRONOT UYARISI: “UZAYIN ŞAKASI YOK”

RUSYA: “TÜRK ASTRONOT İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

20 YIL İÇİNDE İNSANLARLA HAYVANLAR ‘KONUŞABİLECEK’

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE