Home BİLİYOR MUSUN? NEDEN KİMSE AY’DA YÜRÜYEN 3 VE 4’ÜNCÜ ASTRONOTLARI HATIRLAMAZ?
BİLİYOR MUSUN? - 5 Mart 2020

NEDEN KİMSE AY’DA YÜRÜYEN 3 VE 4’ÜNCÜ ASTRONOTLARI HATIRLAMAZ?

Ay'a inişin 50'nci yılında herkes Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i konuştu. Oysa aynı yıl Pete Conrad ve Alan Bean de yürüdü. Onlara ayıp ettik.

Futbolda çok söylenir: Şampiyonluk önemlidir, kimse ikinciyi hatırlamaz… Yanlış da sayılmaz. Ama konu Ay olunca insanoğlu 1 ve 2’nciyi hatırladı; gerisini unuttu. Evet, geçtiğimiz aylarda tüm Dünya, Ay’a inişin 50’nci yılını kutladı. Ay’a ilk adım atan insan Neil Armstrong ve ikinci astronot Buzz Aldrin manşetleri süsledi… Oysa aynı yıl 1969’da, iki astronot daha Ay’a indi: Apollo 12 görevi astronotları Charles Pete Conrad ve Alan Bean… Kimse onların esamesini okumadı. İşte NPR‘nin “Amerikalılar 50 yıl önce ikinci kez Ay’a indi. Niye kimse hatırlamıyor?” başlıklı haberi:

Charles Pete Conrad bayrağı dikti, Alan Bean görüntüledi.

‘NEİL İÇİN KÜÇÜK, BENİM İÇİN UZUN ADIM’

“Apollo 12 komutanı Charles Pete Conrad, Ay’a indi. Amerikan bayrağını dikti. Tarih 19 Kasım 1969… Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’den tam 4 ay sonraydı… Pete Conrad Ay’a adımını atar atmaz ‘Neil için küçük bir adım olabilir. Ama benim için uzun bir adım oldu’ diye haykırdı.”

ROKETE İKİ KEZ YILDIRIM DÜŞTÜ

“Washington’daki Uzay Müzesi’ndeki Apollo Görevleri Bölümü Başkanı Teasel Muir-Harmony, ‘Komik bir görevdi’ dediği Apollo 12 uçuşunu ‘Roket fırlatıldı. Hava kötüydü. Daha havadayken Saturn V roketine iki kez yıldırım düştü!’ diye anlatıyor.”

AY’A NOKTA ATIŞI İNEN İLK EKİP

Charles Conrad ve Alan Bean Ay’da yürüyen 3 ve 4’üncü kişi. (Fotoğraflar: NASA)

“Rokette elektrik gitti. Komuta merkezi sayesinde astronotlar kontrolü yeniden ele alabildi. Apollo 12 çok önemli bir görevdi, çünkü Ay’a nokta atışı iniş yapmışlardı. Ekip, sadece Apollo ekiplerinin değil, donanmanın en iyi pilotlarıydı.”

KAMERAYI GÜNEŞ’E TUTTULAR, GÖRÜNTÜ GİTTİ!

“Önce Surveyor III adlı bir robot aracı Ay’a indirdiler. Sonra da robot aracının yakınlarına indiler. Ama bir skandal yaşandı. İnişten hemen sonra Alan Bean kamerayı Güneş’e doğru tuttu. Filmler gitti, o yüzden de bu görev en az görüntünün olduğu görevdir!”

“BİR TUR DA SEN SÜR” MİSALİ!

“Pete Conrad ve Alan Bean 20 Kasım’da havalanıp Dünya’ya döndü ve Pasifik’e başarılı bir iniş yaptı. Hatta dönüş yolunda komutan Conrad, görevi olmamasına rağmen modülü Bean’e kullandırttı.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?

‘AY’A GİDİLDİ Mİ?’ SORUSUNA FOTOLARLA YANIT

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ