Home BİLİYOR MUSUN? NİYE EMOJİ DİLİ HEP ERKEKÇEYDİ?
BİLİYOR MUSUN? - 26 Aralık 2019

NİYE EMOJİ DİLİ HEP ERKEKÇEYDİ?

27. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nde WPP Türkiye Ülke Müdürü Demet İkiler, “Veri Nasıl Cinsiyet Eşitliğine Hizmet Eder” başlıklı konuşma yaptı; “Veriyi yorumlarken mutlaka cinsiyet gözlüğünü takmalıyız” dedi. Şimdiye kadar üretim, tasarım ve verinin genelde erkek açısından oluşturulduğunu anlatan Demet İkiler, şu çarpıcı örnekleri verdi:

  • ABD’de üretilen animasyon filmlerinde kadın kahraman oranı 2007’de yüzde 13’lerdeyken, bu oran daha son yıllarda ancak yüzde 35’e çıkabildi.
  • Piyanolar üretilirken kadın değil sadece erkek vücudu baz alınmış. Bu yüzden kadınlar zaman zaman sanatsal üretimlerinde sorun yaşamış.
  • Dünyada en çok konuşulan dil artık emoji dili. Yakın zamana kadar ise emojiler hep erkekti. Örneğin bir yüzücü emojisinde hep erkek emojiler vardı, bu durum ancak son yıllarda değişti.

“HER YERDE AYAK İZİ BIRAKIYORUZ”

Erkek dünyasından bakılan datanın kadını birçok alanda ve noktada dezavantajlı duruma düşürdüğünü söyleyen Demet İkiler, şunları söyledi: “Dijital transformasyon şu anda gündemimizin birçok açısından temel konusu. Daha çok çevrimiçiyiz. Cihazlar birbiriyle konuşuyor. Her yerde ciddi bir lokal ve global ayak izi bırakıyoruz. Dataları anlamlı veriye algoritmalarla çeviriyoruz. Yapay zeka sayesinde doğru öngörü ve çıkarımlarda bulunuyoruz. Fakat şunu unutmamak gerekir, Dünya’nın nüfusunun yarısı kadın.”

“DÜNYA VERİSİ BİLİMSEL CEZASI DA VAR”

“Üretilen her şey herkes içinken, kadın ve erkekler doğduğu andan itibaren eşit koşullarda mı peki, hayır. Cinsiyet rolleri ve kültürel kodlarla bazı yönlendirmeler oluyor. Müziğe sanata birçok alana baktığımızda, cinsiyet bağımsız bir dataya baktığımızı zannederken baktığımız data esasında erkek oluyor. Dünya veriyi şimdiye kadar hep erkek verisi olarak algıladı.”

Datada kadın gözlüğünü de takmadığımız sürece çıkan sonuçların bize hep erkek dünyasından bakacağını vurgulayan Demet İkiler, kadın erkek eşittir derken, kadınların koşullarının her daim daha dezavantajlı olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi. Demet İkiler, kadının günlük ve iş hayatındaki zorlukların, ona yönelik beklentilerin çok daha çeşitli olduğunu hatırlatırken, “Tüm bu nedenler yüzünden data mutlaka cinsiyet eşitliği gözlüğünü takan bir data olmalı. Datayı ayrıştırmazsak datanın oluştuğu ortamdaki kadına ve erkeğe dair avantajla dezavantajları doğru yorumlamazsak datanın çıktısı hep bizi erkek lehine bir duruma götürür” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “ONLINE ALIŞVERİŞTE 5-10 SANİYELİK VİDEOLAR ARTIK FOTOĞRAFTAN DAHA ETKİLİ”

STAR WARS’LU DOSYALARA DİKKAT, SİBER SALDIRI OLABİLİR

‘YAPAY ZEKA SİSTEMİNİ 6 AYDA DÜNYAYA AÇACAĞIZ’