Home BİLİYOR MUSUN? NOBEL ÖDÜLÜ TARİHİNDE BİR İLK
BİLİYOR MUSUN? - 10 Ekim 2019

NOBEL ÖDÜLÜ TARİHİNDE BİR İLK

2019 Nobel Edebiyat Ödülü Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verildi. Geçtiğimiz yıl yaşanan cinsel istismar skandalı nedeniyle verilemeyen 2018 Nobel Edebiyat Ödülü ise Polonyalı yazar Olga Tokarczuk'un oldu. Böylece İsveç Bilimler Akademisi tarihte ilk defa aynı yıl 2 defa ödül verdi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verdi. Peter Handke’nin Türkçe’de en bilinen eseri “Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi” dışında, Çocuğun Öyküsü, Solak Kadın, Kısa Mektup Uzun Veda gibi kitapları bulunuyor.

2018 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ DE VERİLDİ

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü geçen yıl üyelerinden birisinin kocasının cinsel istismarla yargılanması ve hüküm giymesi sonucu verememişti. Geçtiğimiz yıl verilmeyen 2018 Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl takdim edildi. 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan isim Polonyalı yazar Olga Tokarczuk oldu. Böylece İsveç Bilimler Akademisi tarihte ilk defa aynı yıl 2 defa ödül verdi.

Peter Handke

PETER HANDKE KİMDİR?

6 Aralık 1942’de Avusturya’da doğan Peter Handke, 1961 yılında hukuk fakültesine girdi ve öğrencilik yıllarında yazmaya başladı. İlk roman denemesi olan Die Hornissen’in Suhrkamp Yayınevi tarafından kabul edilmesiyle birlikte eğitimini yarıda bıraktı. 1971 yılında annesi intihar etti. Kendisini çok etkileyen bu trajedinin etkisinde “Wunschloses Unglück” adlı romanını yazdı. 1972 yılında eşinden ayrılan Handke bu evlilikten olan kızını tek başına büyüttü. 1973-78 yılları arasında Paris’te, 1978-79’da Amerika’da yaşadı. 1979’da da Salzburg’a döndü.

Olga Tokarczuk

OLGA TOKARCZUK KİMDİR?

2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Olga Tokarczuk 29 Ocak 1962’de Sulechov Polonya’da doğdu. Edebiyat kariyerine başlamadan önce Varşova Üniversitesi’nde psikolog olarak çalıştı. Olga Tokarczuk eserleri ile Polonya’da ve Polonya dışında birçok ödüle layık görüldü.

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

LİTYUM-İYON PİLLER’E NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM ADAMI: “30 YILA UZAYLILARI KEŞFEDEBİLİRİZ”