Home BİLİYOR MUSUN? “ÖLMEK; HUZURLU, KEYİFLİ VE RAHAT BİR SÜREÇ”
BİLİYOR MUSUN? - 18 Ocak 2020

“ÖLMEK; HUZURLU, KEYİFLİ VE RAHAT BİR SÜREÇ”

Dünyaca ünlü kardiyolog Sam Parnia, ölümün nasıl bir şey olduğunu 'bilimsel' olarak anlattı: "Keyifli, huzurlu, rahat."

NYU Langone Tıp Merkezi’nde kardiyopulmoner resüsitasyon üzerine araştırma direktörlüğü yapan İngiliz doçent Sam Parnia, ölüm üzerine konuştu. Southampton Üniversitesi‘ndeki İnsan Bilinci Projesi’nin de direktörü olan Sam Parnia “Ölmek nasıl bir his?” ve “Ölümden sonra yaşam mümkün mü?” sorularına yanıt verdi:

‘OKSİJEN AZALIYOR, BİLİNÇSİZLEŞİYORUZ’

Sam Parnia. (Fotoğraf: Twitter)

“Ölüm bir süreç, siyah beyaz diye bir kesinlik yok. Son noktada, ölüm anında beyne giden oksijen azalıyor. Bu da beynin devrelerinin kapanmasına ve dış dünyaya karşı bilinçsiz olmamıza neden oluyor.”

“Kalp durduğunda tüm yaşam süreçleri gidiyor. Çünkü beyne, böbreklere, karaciğere kan gitmiyor.  O an cansız ve hareketsiz kalıyoruz. İşte o ana doktorlar ölüm anı diyor.”

‘SANKİ MIKNATIS GİBİ ÖBÜR TARAFA ÇEKİLİYORSUN’

Ölümün kıyısında birçok hastayı yaşama döndüren doktor şöyle devam ediyor:
“Ölmek… Bu, insanların çoğuna sevimsiz gelir. Eceliyle ölenler, ki bunlara ölüm öncesi acı çekenler de dahil… Ölüm süreci rahat, huzurlu ve keyifli.”

“(Ölümden dönenler) Parlak, sıcak ve karşılayıcı bir ışığın kendilerine doğru geldiğinden bahseder. Hatta birçoğu geri dönmek istemediklerini belirtti. Sanki bir mıknatısın kendilerini çektiğini söylerler. Neredeyse hepsi kendilerini huzurlu bir ortamdan çekildiklerini belirtir. Sonra gördükleri ise kendilerini kurtarmaya çalışan doktor ve hemşireler oluyor.”

“Ölüm felsefe ve dinle anlatılmamalı; bilimle öğretilmeli.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: VASİYETE ŞİFRE EKLİYORLAR

BEYNİNİ BİLGİSAYARA YÜKLEYECEK!!!

ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?