Home BİLİYOR MUSUN? RUHLAR VAR MI? İŞTE BİLİMSEL CEVABI…
BİLİYOR MUSUN? - 1 Temmuz 2020

RUHLAR VAR MI? İŞTE BİLİMSEL CEVABI…

Bilim insanlarına göre paranormal deneyim diye bir şey yok, ruhlar insanın yarı uykulu halinde zihinlerine oynanan bir oyun.

Dünya’daki yaşamın başından bu yana insanoğlu ruhlar ya da şeytanlar tarafından ‘ziyaret edildiğini’ söyler. İşin ilginç tarafı da tüm bu ziyaretler hep ‘zifiri karanlık gecelerde’ yaşanır.

Bilim insanları buna ‘mantık’ açısından cevap vereceklerini belirtip altını çiziyor: “Paranormal tecrübelerin ruhlarla değil, insanın uyku düzeniyle alakası var.

Goldsmiths Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Alice Gregory, uyku düzensizliğinin birçok paranormal tecrübeye neden olabileceğini düşünüyor.

UYKU FELCİ, KARABASAN

Bunlardan ilki uyku felci. Halk arasında “karabasan” olarak da biliniyor. Uyandıktan hemen sonra (hipnopompik felç olarak da bilinir) veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi (felç olması) ile karakterize edilen bir durumdur.

Bu deneyimi yaşayanların yüzde 8’i rüyalarının gerçekle karıştığını açıkladı. İşte bilim insanları buna dayanarak gördükleri rüyaları karıştırdıkları için aslında orada olmayanın görüldüğünün altını çiziyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bir diğer uyku düzensizliği de Patlayan Kafa Sendromu. Patlayan kafa sendromu, uyku-uyanıklık geçişleri sırasında kişinin kafasının içinde yüksek sesli bir patlama ya da patlayıcı bir gürültü hissi yaşadığı nadir bir uyku bozukluğudur.

Bu rahatsızlığa henüz bilimsel bir açıklama getirilemedi.

PATLAYAN KAFA SENDROMU

Prof. Gregory, The Conversation’a yazdığı makalede şuna dikkat çekti: “Derin uykuya geçtiğimizde beynimizin bilinçle ilgilenen tarafı hareket etmemizi, görmemizi ve duymamızı engellemeye başlar.”

“Uykumuzda bir patlama sesi duymamız, belki de beynin bu tarafının kısa süre görevini yapmamasından kaynaklanır. Bölge, bizim hareketlerimizi engelleme yerine ateşlemeye de geçiyor olabilir.”

Alice Gregory bu noktada 70 yaşında yalnız yaşayan ve ‘Bayan Sinclair’ diye adlandırabileceği bir hastasıyla yaşadığı seansı da paylaştı:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Bana evinde ruhların yaşadığını, bir cinin geceleri kendisini boğazlamaya çalıştığını ve kendisini hareketsiz bıraktığını iddia ediyordu.”

“Ona bunları sıraladıktan sonra sağlıklı uykular uyamaya başladığını ve artık paranormal dediği şeyleri görmediğini anlattı.”

“Kaygı ve endişe de çok önemli. Endişe kişideki yaşananları katlar. O nedenle endişeyi azaltmak, uyku felci riskini de azaltmak demektir.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘BOĞULDUĞUMDA BİR GİRDABA GİRDİM, UZAKTA IŞIK VARDI’

INSTAGRAM’DAN “AKIL SAĞLIĞI” KARARI

“ERKEKLER ÖLDÜKTEN SONRA SPERM BAĞIŞLAYABİLMELİ”