Home BİLİYOR MUSUN? SON TEORİ: “ATALARIMIZ DÜNYA’YA MARS’TAN GELMİŞ OLABİLİR.”
BİLİYOR MUSUN? - 12 Ağustos 2019

SON TEORİ: “ATALARIMIZ DÜNYA’YA MARS’TAN GELMİŞ OLABİLİR.”

Yazı dizimizin son günü... İşte Panspermia teorisini bir adım ileri götüren Amerikalı iki bilim kadını: 'Marslı olabiliriz.'

Önce onyıllardır tartışılan ‘Panspermia teorisi’ni hatırlayalım. Vikipedi notu şöyle: “Yaşamın kökü olan ‘tohumlar’ tüm evrene dağılmış şekilde bulunmaktadır. Dolayısıyla Dünya’da yaşamın kökeni bu yaşam kaynağı olan tohumlardan meydana gelmiş olabilir.’

“BEN DE MARSLI OLABİLİRİM, SİZ DE”

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Cathy Plesko’nun gündeme getirdiği iddia ilginç. Uzmanlık alanı asteroitler olan; Dünya’ya çarpmalarını engellemek ya da çarparsa oluşacak etkileri öğrenmek için simülasyonlar yapan araştırmacı Cathy Plesko şöyle konuştu:  “Ben bir Marslı olabilirim. Siz de.”

“ZAMANLAMA TAMAMEN TUTARLI”

“Yaşam formu olarak iki gezegene yayılmış olabiliriz. Sadece tür olarak değil, atalarımız buraya Mars’tan gelmiş olabilir. Bu inanılmaz bir teoridir. Zamanlama tamamen tutarlı. Borealis Çarpışması’yla Mars’tan kopan parçaların uzaya savrulmasıyla (ki bunu Mars’ın jeolojik kayıtlarına göre biliyoruz) Dünya’da yaşanan son ağır bombardıman aynı döneme denk gelmektedir.”

“KANIT YOK, ANCAK FİZİKSEL OLARAK MÜMKÜN”

“Mars’tan kopan parçalar Dünya’ya düşmüş olabilir. Mars’ın ilk canlıları olan bakteriler de Dünya’ya taşınmış olabilir. Ama bu sadece bir hipotez. Elimizde kanıtlar olmasa da böyle bir şey fiziksel olarak mümkün.”

“MARS’TAN KOPUP GELEN METEORLAR VAR ELİMİZDE”

İddiaya bir destek de Michelle Thaller’den geldi. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Bilim İletişim Direktör Yardımcısı olan gökbilimci Michelle Thaller “Bugün elimizde Mars’a geldiğini bildiğimiz meteorlar var. Onlar büyük çarpışmalarla uzaya saçılıp Dünya’ya düşen parçalar” diye konuştu.

SON

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YAZI DİZİSİ: ‘MARS’TA 3 NESİL CANLI YOK OLDU’

ROBOTLAR-1: ROBOT NEYE DENİR, İSMİ NEREDEN GELİR, ÜÇ ROBOT KANUNU NEDİR?

OSMANLI VE UZAY-1: ULUĞ BEY VE ZÎC

Kaynak: How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgeseli

Fotoğraflar: Facebook, Youtube, Vimeo