Home BİLİYOR MUSUN? TÜRKİYE’NİN TOPLULUK HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 75 DÜŞTÜ
BİLİYOR MUSUN? - 9 Nisan 2020

TÜRKİYE’NİN TOPLULUK HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 75 DÜŞTÜ

Korona raporu: AVM'lere en çok ABD'liler gitti. Hollanda işe en çok giden; İtalya evde en çok kalan; İspanya en az toplu taşıma kullanan ülke.

Arama motoru Google, koronavirüs pandemi döneminde insanların hareketlilik aktivitelerini gösteren bir rapor yayımladı. “Covid-19 Topluluk Hareketliliği” raporu, koronavirüs ile mücadele etmeyi amaçlayan uygulamalar sonrası değişen toplumsal hareketliliği gösteriyor.

ABD’LİLER AVM VE EĞLENCE MERKEZLERİNDE

Rapora göre, alışveriş ve eğlence alanlarını en az kullanan ülkeler, topluluk hareketliliğindeki yüzde 94’lük düşüş ile İspanya ve İtalya oldu. Salgın nedeniyle alışveriş ve eğlence alanlarına daha seyrek giden Türkiye’nin topluluk hareketliliği yüzde 75 düştü. ABD ise topluluk hareketlerindeki yüzde 47’lik düşüş oranıyla alışveriş ve eğlence alanlarına görece daha çok gidiyor.

İSPANYA YÜZDE 88, TÜRKİYE YÜZDE 71

Rapora göre, toplu taşıma kullanımını en aza indiren ülke, topluluk hareketliliğindeki yüzde 88 gerileme ile İspanya olurken, hareketlilik oranı yüzde 51 olarak açıklanan ABD pandemi günlerinde toplu taşımayı en yoğun kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin toplu taşıma kullanımındaki hareketlilik oranı ise yüzde 71.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, PİNTEREST, FACEBOOK

İTALYA PARKA GİTMEYİ BIRAKTI

Bahar aylarını gelmesiyle park ve bahçelerde vakit geçirmek cazip gibi görünse de mevcut durum bu hevesi bir süre daha ertelemek gerektiğine işaret ediyor. Bu konuya en çok duyarlılık gösteren ülke, salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya oldu. Park alanlarındaki hareketliliği yüzde 90 oranında düşen İtalya’yı yüzde 89 ile İspanya ve yüzde 82 ile Fransa takip ediyor.

TÜRKİYE’DE OFİS ÇALIŞMASI % 45 DÜŞTÜ

İş yerlerindeki hareketlilik oranlarının da yer aldığı rapora göre, İspanya’nın işe gitme oranı yüzde 64 düştü. Türkiye’nin iş yerlerindeki hareketliliği yüzde 45 azalırken, Hollanda yüzde 35’lik hareketlilik oranıyla en fazla işe giden ülke olarak raporda yer aldı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: YOUTUBE, LinkedIN, instagram

İTALYA MARKETE GİTMEYİ KESTİ

Karantinada market ve eczanelere gitmek kimi zaman zorunlu hale gelse de mümkün olduğunca az evden çıkmak riski minimuma indirmenin anahtarı durumunda. Bu konuda en temkinli ülke ise market ve eczane kullanımını yüzde 85 düşüren İtalya. Türkiye’nin market ve eczane kullanımında ise yüzde 39 azalma olduğu görülüyor.

#EvdeKal ORANLARI

Rapora göre 16 Şubat-29 Mart tarihlerinde ev karantinasını ve izolasyonu en fazla uygulayan ülke, evde kalma oranı yüzde 24 artan İtalya oldu. İspanya’nın yüzde 22 ile ikamet edilen yerlerde kalma oranı yükselirken Türkiye’nin evde kalma oranı yüzde 17 yükseldi. Rapor hakkında görüşlerini bildiren Google SMB Premier Partnerı EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, topluluk hareketleri raporunun Covid-19 ile ilgili sosyal mesafe uygulamasına verilen tepkileri anlamlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi. Bülbül, Covid-19 ile mücadelede, Google Haritalar gibi servislerin, toplum sağlığını ilgilendiren yeni politikalar ve uygulamalar geliştirmede etkili olabildiğine de dikkat çekti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GOOGLE’DA ÇALIŞMA İHTİMALİNİZ YÜZDE 0.2

GOOGLE’DA NE ARADIĞINIZI FACEBOOK NEREDEN BİLİYOR?

“UZAYLILARA GOOGLE SERVERLARINI, İNTERNETİ GÖNDERİRDİM”