Home BİLİYOR MUSUN? TÜRKİYE’NİN YILDIZI ‘ANADOLU’, ÖTEGEZEGENİ ‘GÖKTÜRK’
BİLİYOR MUSUN? - 18 Aralık 2019

TÜRKİYE’NİN YILDIZI ‘ANADOLU’, ÖTEGEZEGENİ ‘GÖKTÜRK’

Uluslararası Astronomi Birliği: "Türkiye'ye verilen 'WASP-52' kodlu yıldıza 'Anadolu', yörüngesindeki gezegene 'Göktürk' ismi verildi."

Uluslararası Astronomi Birliği’nin (IAU) 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında dünya genelinde başlatılan kampanyada Türkiye’ye verilen ‘WASP-52’ kodlu yıldıza ‘Anadolu’, yörüngesindeki gezegene ise ‘Göktürk’ ismi verildi. Uluslararası Astronomi Birliği’nin kuruluşunun 100’üncü yılı kapsamında, ‘Aynı gökyüzü altında 100 yıl’ temasıyla, 70 ülkeye 70 adet yıldız ve gezegen isim verilmesi önerisinde bunuldu. Bu kapsamda Türk Astronomi Derneği de ‘Türkiye ötegezegenine isim veriyor’ kampanyası başlatarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ve üniversitelerden yıldız ve gezegen için isim talep etti.

“ANADOLU VE GÖKTÜRK ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN”

İbrahim Küçük

25 Ekim’de sona eren kampanyada, 7 kişilik jüri 400’den fazla gelen ismi dikkate alarak, yıldız ve ötegezegen için 6 öneriyi belirledi. Jüri seçtikleri isimleri Uluslararası Astronomi Birliği’ne gönderdi. Uluslararası Astronomi Birliği, 6 öneriyi görüşerek isim için kararını verdi. Buna göre, Türkiye’ye verilen ‘WASP-52’ kodlu yıldıza ‘Anadolu’, yörüngesindeki gezegene ise ‘Göktürk’ ismi verildi.

Türk Astronomi Derneği Başkanı İbrahim Küçük, “Türkiye’ye verilen ‘WASP-52’ kodlu yıldıza ve yörüngesindeki gezegene isim verildi. En çok oyu alan ‘Anadolu’ ve ‘Göktürk’ isimleri sırasıyla yıldız ve gezegen için belirlenmiş oldu. Bizim yıldızımız ‘Anadolu’ ismini, ötegezegenimiz de ‘Göktürk’ ismini taşıyacaktır. Bunun gerçekten anlamlı ve bize yakışan bir isimlendirme olduğunu düşünüyorum. Çoğunluğun oyları bu şekildedir. ‘Anadolu’ ve ‘Göktürk’ isimleri uzayda parıldayacaktır. Ben ‘Anadolu’ ve ‘Göktürk’ isimlerinin tüm ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Yeni bilimsel çalışmalara inşallah vesile olur” dedi.

İSMİ BULAN OKULLARA TELESKOP

İbrahim Küçük, ‘Anadolu’ ve ‘Göktürk’ ismini öneren kurumları da paylaşarak, “‘Anadolu’ ismi için İzmir Aziz Erol Güzelcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul VKV Koç Lisesi, İstanbul Silivri İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Efes Meslek Lisesi öneride bulundu. ‘Göktürk’ ismi için öneride bulunan okullar ise Nevşehir Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulu, Tekirdağ Fatih Anadolu Lisesi, Muğla Bilim ve Sanat Merkezi, Ankara Ahiler Ortaokulu, Bursa Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’dur” diye konuştu. İbrahim Küçük, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ismi bulan okullara teleskop hediye edilmesini istedi.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇİFTSE TEKNO-ANADOLU, TEKSE İSTANBUL!