Home BİLİYOR MUSUN? ‘ÜÇÜNCÜ NESİL MARSLILARI GÜNEŞ ÖLDÜRDÜ’
BİLİYOR MUSUN? - 9 Ağustos 2019

‘ÜÇÜNCÜ NESİL MARSLILARI GÜNEŞ ÖLDÜRDÜ’

Yazı dizisi-4: Süper kışların ardından yaşam Mars'ta yine oluştu. Ancak bu kez Güneş Rüzgarları'nın radyasyonu 'ölümcül' etkisini gösterdi. 3'üncü nesil mikroskobik hayat da son buldu.

‘SÜPER KIŞLAR’LA YENİ MİKROP NESLİ TÜREDİ

Mars’ın eksen eğikliği her 120 bin yılda bir değişmiştir. Bu kaotik yalpalama 2’nci nesil Marslıları dondurucu soğuğa itmiş ve yok etmişti. Uzun süren süper kışlar en kötü koşullara dayanabilecek 3’üncü nesil organizmaları ortaya çıkarmıştı. Yani bu durumda sadece ‘en güçlü Marslılar’ ayakta kalabilirdi.

‘SIVI SU’ YOK OLACAKTI… KABUS BAŞLADI

Ama yakında bir felaket daha yaşanacaktı. Bu ‘en güçlü Marslıları’ bile zorlayacaktı. Bu canlılar yaşamın en temel malzemesini kaybetmek üzereydiler: Sıvı halde bulunan suyu… 3.7 milyar yıl önce… Dünya’daki yaşam, sıcak okyanusların ve kalın atmosferin tadını çıkartıyordu. Mars’taysa 3’üncü bir kitlesel yok oluş yaklaşıyordu.

ÇEKİRDEK DURDU, MANYETİK ALAN BİTTİ

Neden mi? Bir teoriye göre suçlu 4.5 milyar yıl önceki Borealis Çarpışması’ydı. Bu çarpışmada hem Mars’ın ilk nesil canlılarını yok etmiş hem de sıcaklığı derinlere itmişti. Bu Mars’ın kabuğunun da ısınmasıyla sonuçlandı. Çekirdek de çalkalanmayı bırakmıştı. Bu nedenle Mars manyetik alanını da kaybedecekti. Manyetik alan yok olunca da Mars’ın atmosferi savunmasız kalmıştı.

DÜNYA’NIN MANYETİK ALANI TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR

Manyetik alanın gücü nedir? Örneğin Dünya’nın manyetik alanı, Güneş’in savurduğu atomaltı parçacıklarının meydana getirdiği rüzgarlara karşı korur. Bu manyetik alan olmasaydı Güneş Rüzgarları atmosferimize çarparlardı. Dünyanın manyetik çekirdeği 3.45 milyar yıldır gücünü korumaktadır.

DNA’LARI PARÇALANARAK YOK OLDULAR

Mars’ta ise… kabus başladı. Güneş’ten gelen rüzgarlar, zamanla Mars’ın atmosferini inceltti. Devasa okyanuslar buharlaşırken, ilkel 3’üncü nesil Marslılar da Güneş Rüzgarları’nın radyasyonuna maruz kaldı, DNA’ları parçalandı…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: Beşinci bölüm ‘BUGÜNKÜ MARSLILAR YERALTINDA YAŞIYOR OLABİLİR.’ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

MARS’IN ETRAFINDA YEŞİL PARILTI FOTOĞRAFLANDI!

İŞTE ‘DÜNYA BENZERİ’ GEZEGENDE GÜN BATIMI

Kaynak: How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgeseli

Fotoğraf: Vikipedi, Freepik, NASA