Home BİLİYOR MUSUN? UZAYDA ELLER NASIL YIKANIR?
BİLİYOR MUSUN? - 23 Mart 2020

UZAYDA ELLER NASIL YIKANIR?

Google'ın koronavirüse karşı yayımladığı doodle'ı akla "Astronotlar uzayda nasıl el yıkıyor?" sorusunu getirdi. İşte videosu.

Global kabus koronavirüs, bize el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatırken; arama motoru Google da 1847 yılında el yıkamanın virüslere karşı en etkin yöntem olduğunu öğreten Ignaz Semmelweis ile ilgili doodle yayımladı. Doodle’ın üzerinde “Ignaz Semmelweis ile el yıkamayı hatırlıyoruz” yazıyor. Google’ın doodle’ı sayesinde “Astronotlar uzayda nasıl el yıkıyor?” sorusu akla geldi.

Manşette, ilk uzay yürüyüşü yapan Kanadalı Chris Hadfield’ın 2013’te Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki videosu görünüyor. Chris Hadfield, bir ‘Dünyalı’nın “Uzayda nasıl ellerinizi yıkıyorsunuz?” sorusuna örnekle cevap veriyor. Uzay videosundan sonra da el yıkamanın önemine dikkat çeken Ignaz Semmelweis’in hayatını aşağıda okuyabilirsiniz.

IGNAZ PHILIPP SEMMELWEIS KİMDİR?

Ignaz Semmelweis. (Görsel: Vikipedi)
  • 1818’de Budapeşte Buda’da doğdu. Viyana Üniversitesi Hukuk fakültesine girdi. bir yıl sonra doktor olmaya karar vererek, tıp eğitimini 1844’te Viyana Üniversitesi’nde tamamladı. Diplomasını aldıktan sonra Viyana Hastanesi’nde çalışmaya başladı.
  • Viyana Hastanesi’nde, 2 doğum kliniği vardı. Aynı yöntemler kullanılmasına rağmen ölüm oranları birinde daha yüksekti. Koğuşlardan biri öğrencilere öğretmek için kullanılıyordu. Öğretim koğuşunda bulaşıcı bir hastalık departmanı ve otopsilerin yapıldığı bir morg vardı. İkinci koğuşta ise sadece ebeler vardı. 1847’de bir arkadaşı, otopsi sırasında yanlışlıkla kendini yaraladı ve yaralanma sonucunda kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Ignaz Semmelweis, tüm öğrencilerin otopsi işlemlerinden sonra ellerini bir klor çözeltisiyle yıkamalarını istedi. Yöntem gerçekten etkiliydi. Doğum yapan kadınların ölüm oranı neredeyse 10 kat azaldı. Ebelerin bulunduğu ikinci klinikteki ölümler daha azdı, çünkü ebelik eğitimi alanlar otopsiye girmiyordu.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

  • Hiçbir başarı cezasız kalmaz! Hastane müdürü ile ters düştü. Bu nedenle Ignaz Semmelweis, Viyana Hastanesi’ndeki işini kaybetti. Bir yıl sonra Semmelweis, Pest kentine gidip 6 yıl hastanelerinin doğum bölümünün başı olarak görev yaptı. Onun sayesinde anne ölümleri neredeyse tamamen azaldı. 1855 yılında Semmelweis, Pest Üniversitesi’nde Kadın Doğum Profesörü olarak görevlendirildi.
  • Tıp topluluğu tarafından reddedilmesi zihinsel sağlığını etkiledi. 1860’lı yıllarda depresyona girdi, Viyana sokaklarında yürürken gördüğü genç çiftlerin önünü kesip, sadece “bebeğiniz olacağı zaman doktorunuza söyleyin, doğumdan önce mutlaka ellerini yıkasın” diyordu.
  • 30 Temmuz 1865’te Döbling’deki bir kliniğe kaldırıldı. Kaçmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Kendisine ilaç olarak ise müshil reçete edildi.
  • 2 hafta içinde Ignaz Semmelweis bir enfeksiyon nedeniyle öldü. Enfeksiyonun ameliyat sırasında aldığı kesiklerden kaynaklandığı açıklandı.
  • Değeri yıllar sonra anlaşıldı. Ignaz Semmelweis, bugün antiseptik prosedürlerin kurucularından biri olarak kabul ediliyor. 1906’da şerefine “Annelerin Kurtarıcısı” yazan bir anıt yapıldı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYA İSMİNİZİ GÖNDERİN 6 AY UZAYDA KALSIN!

UZAYDA BUGÜN NE VAR NE YOK: SPACE AGENDA

BİR ASTRONOT UZAYDA ÖLÜRSE NE OLUR?