Home BİLİYOR MUSUN? UZAYI NEDEN KARANLIK GÖRÜRÜZ?
BİLİYOR MUSUN? - 13 Temmuz 2021

UZAYI NEDEN KARANLIK GÖRÜRÜZ?

'Uzayla ilgili merak edilenler' köşesinde Betül Apaydın sordu, Ali Damra Baştanık Spacemag Türkiye için yanıtladı.

‘Uzayla ilgili merak edilenler’ köşesinde Betül Apaydın sordu, Ali Damra Baştanık yanıtladı.

Bu konudan tamamen alakasız olarak başka bir konu hakkında da soru sormak istiyorum. Evren içinde milyarca yıldızı ve gezegeni barındırmasına rağmen evreni neden karanlık görürüz?

Ali Damra Baştanık: İlk olarak uzayı karanlık görme nedenlerimizin birçok paradoksa sahip olduğunu belirtmek isterim. Fakat en mantıklı ve açıklanabilir olanından bahsetmek gerekirse Doppler etkisi diyebiliriz.

Öncelikle görme kavramının ne olduğundan bahsedeyim; Görme kavramını, çevremizdeki nesnelerin yüzeyinden farklı şiddet, renk ve biçimlerde ışık yansımasıyla, gözdeki duyu hücrelerinin uyarılması sonucu beynimizdeki görme merkezine sinyal olarak gönderilmesi ve beynimizin bu sinyalleri yorumlaması olarak açıklayabiliriz. Uzaydaki bildiğimiz ışık kaynakları ise Güneş gibi yıldızlardır.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Yıldızlardan çıkan ışık kaynakları uzay boşluğunda yansıma yapamadıkları için gözle görünür olarak beynimiz bir yorum yapamaz. Görünür ışık harici uzayda bir çok gözle görülemeyen ışınlar mevcuttur, örneğin Gamma ışınları, X ışınları, Kızılötesi Işınlar (İnfraret), Mor Ötesi Işınlar (Ultraviyole) vb. Gözümüz bu ışınları da algılayamadığı için uzay karanlık ve renksiz olarak görülür. Ayrıca evren genişliği sonsuzluğa doğru olduğu için ışınları dünyamıza ulaşamayan ışık kaynaklarda mevcuttur. Evren ile doğru orantılı olarak ışıkların dalga boyu uzamasının da paralel olduğu bilinir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Işın dalga boyu uzamasının sebebinin ışık kaynağı olan yıldızın, evren genişlemesi ile birlikte uzaklaşmasından kaynaklandığı söylenir. Biz bu etkiye Doppler etkisi diyoruz.Olası paradoksların tamamını merak ediyorsanız Tübitak Bilim kaynaklarından bunları öğrenebilir ve merakınızı giderebilirsiniz.

ALİ DAMRA BAŞTANIK KİMDİR?

25 yaşındaki Baştanık Ankaralıdır.. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uzay Mühendisliği mezunu olan genç astronom, TÜBİTAK’ta 2 dönem staj yaptı. “Alanımda kendimi uydu yazılımı ve uzaktan algılama olarak geliştirerek sosyal ve teknik olarak birçok projede yer aldım” diyen Baştanık, “Bunlardan birkaçına örnek vermem gerekirse; Google Earth Engine üzerinden görüntüleme yazılımıyla uğraşıyorum. Aynı zamanda elektro optik olarak Tübitak bünyesinde teleskop projesinde GIQE hesaplamalarını yaptım” diyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KARANLIK MADDE NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

ESKİ MISIRLILAR NEDEN KEDİLERE TAPIYORLARDI?

NEDEN NOBEL BİLİM ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN KADIN SAYISI AZDIR?