mars helikopteri izci
Home BİLİYOR MUSUN? VİDEO HABER: NASA’NIN UÇUŞA HAZIR MARS HELİKOPTERİ HAKKINDA 8 GERÇEK
BİLİYOR MUSUN? - 13 Haziran 2019

VİDEO HABER: NASA’NIN UÇUŞA HAZIR MARS HELİKOPTERİ HAKKINDA 8 GERÇEK

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) Mars çalışmalarını hızlandırdı. Kızıl Gezegen’e yapılacak bir sonraki programın ismi: Mars 2020… 17 Temmuz 2020’de başlatılacak olan programa göre gezgin araç 18 Şubat 2021‘de Jezero Krateri’ne indirilecek. Ancak o görevde insanoğlu bir ilki daha gerçekleştirecek. Mars’ın ince atmosferine ‘inat’ helikopter uçuşları yapılacak. 16 aylık testler başarı ile sonuçlandı ve NASA o görüntüleri basına verdi. Şimdi Mars Helikopteri İzci Projesi‘ne bir göz atalım:

DÜNYA’DAN 10 KAT HIZLI DÖNECEK

1. Ağırlığı: 1.8 kilo. Kendisi küçük ancak iki pervanesi oldukça güçlü. Güçlü olmak zorunda çünkü havalanmak için Dünya’daki bir ortamdan 10 kat daha hızlı dönmeleri gerekiyor.

MARS helikopteri izci

90’AR SANİYELİK 5 UÇUŞ YAPILACAK

2. Mars görevi 30 gün sürecek. Bu süreç içinde Mars helikopteri 5 uçuş yapacak. Her uçuş 90 saniye sürecek. Helikopter 3 ila 5 metreye havalanıp bir önce durduğu yerden daha ileri gidecek.

MARS helikopteri izci

İLK ADIM 2016’DA ATILDI ANCAK…

3. Mars helikopteriyle ilgili ilk test 2016’da yapıldı. Yerçekimsiz ortamlar ayarlandı, laboratuvar testlerinin ardından Mars helikopterinin son prototipi oluşturuldu. Bu haliyle de 16 aydır uçuş testleri yapılıyordu.

MARS helikopteri izci mimi aung

PİL AĞIRLIĞI SADECE 293 GRAM

4. Proje maliyeti 23 milyon dolar… 220 waltlık, güneş enerjisi ile çalışacak olan pillerinin ağırlığı 293 gram.

MARS helikopteri izci

13 MEGAPİKSELLİ İKİ KAMERASI VAR

5. Helikopterin görevi uçabildiği kadar uzağa uçup fotoğraflar çekmek olacak. 13 megapiksel 2 kamerası olan helikopter renkli fotoğraflar da çekebilecek.

DÜNYA’DAN GEZGİN ARACIN GÖVDESİNDE GİDECEK

6. Helikopter, Mars 2020 gezgin aracının gövdesine yerleştirilecek. Jezero Krateri’ne yapılacak inişten sonra helikopterin görevi başlayacak.

MARS helikopteri izci

FOTOĞRAFLAR ÖNCE ARACA SONRA DÜNYA’YA

7. Mars 2020 aracı helikopterle ‘diyaloğu’ sağlayacak. Helikopter çektiği görüntüleri araca iletecek. Araç da bu görüntüleri Dünya’ya geçecek.

MARS helikopteri izci

HELİKOPTER DÜNYA’DAN ANLIK YÖNETİLEMEYECEK

8. Dünya ile Mars’ın yörüngelerine göre radyo sinyallerinin Mars’a ulaşması 4 ila 21 dakika alacak. O yüzden helikopter Dünya’dan bir joystikle anında yönetilemeyecek. Dünya’dan sinyaller gidecek, helikopter ‘yarı yarıya’ ‘kendi kendine’ hareket edecek.

Fotoğraflar: NASA