Home BİLİYOR MUSUN? YAPAY ZEKA, METAVERSE’Ü NASIL ETKİLEYECEK?
BİLİYOR MUSUN? - 22 Mart 2022

YAPAY ZEKA, METAVERSE’Ü NASIL ETKİLEYECEK?

Mark Zuckerberg'ün öngörüsüne göre; metaverse tabanlı teknolojiler, gelecekte mobil internetin yerini alacak.

Günümüz teknolojisinin en hızlı şekilde gelişmesini ve yazılımın diğer sektörlerle en etkili şekilde bir araya getirilmesini sağlayan yapay zeka teknolojisi hayatımızın her türlü alanına hızla girmeye başladı. Yapay zeka, bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini ve karmaşık problemleri kendi kendine çözmeyi öğrenmesini amaçlar. İnsan beyninin kusursuz yapısından ilham alınarak ortaya atılmış bir kavram olan yapay zeka tıpkı insan beynindeki biyolojik sinir ağlarının yapısına benzeyen ve tamamen matematiksel temeller üzerine kurulu yapay sinir ağlarından oluşur. İnsan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenerek geliştirilmiş bir bilgi işlem teknolojisi olan yapay sinir ağları yardımı ile basit biyolojik sinir sisteminin çalışma şekli taklit edilir. Yani yapay sinir ağları, biyolojik nöron hücrelerinin ve bu hücrelerin birbirleri ile arasında kurduğu sinaptik bağın bilgisayar ortamında dijital olarak modellenmesine dayanan bir kavramdır.

BAĞLANTILI HABER: MARS’TA HAYAT DİZİSİ – 1: YAŞAM 2069’DA BAŞLAYACAK

Peki çağımızın en derin ve karmaşık kavramlarından birisi olan yapay zeka ilk olarak ne zaman ortaya atıldı? 20’nci yüzyılın belki de en önemli matematikçilerinden birisi olarak kabul edilen “Alan Turing,” İkinci Dünya Savaşı sırasında kriptograf (kod kırıcı) olarak çalışan bir makine üretmiş ve bu makine ile Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi için kullanılan Enigma makinesinin şifrelerini çözerek milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır. Alan Turing, geliştirmiş olduğu bu makine sayesinde günümüzde kullanılan bilgisayarların temel fikirlerini ortaya atan kişi olmuştur. Döneminde var olmayan bilgisayarları hayal etmekle kalmamış, sormuş olduğu “Makineler düşünebilir mi?” sorusu ile bu makinaların ileride insana benzer bir şekilde düşünebileceğini ve hatta bizi aşabileceğini de öngörerek “Yapay Zeka”nın temellerini atmıştır.

MOBİL INTERNET OUT OLACAK

Peki kendi kendine düşünebilme becerisine sahip olan bu yapay zeka yazılımları geleceğin sanal dünyasında nasıl bir rol oynayacak? Geçtiğimiz aylarda Facebook bundan sonra “Meta” ismiyle faaliyet göstereceğini açıkladı. Mark Zuckerberg, Facebook isminin artık onlara yetersiz geldiğinden ve günümüzün en önemli kavramlarından birisi olan Metaverse’e daha fazla odaklanacaklarını söyledi. Yapay zeka’nın Meta gibi bir çok ünlü şirketin şimdiden bu kadar fazla yatırım yaptığı metaverse’ü besleyen en önemli teknolojilerden birisi olduğu ve olmaya da devam edeceği apaçık ortadadır.

BAĞLANTILI HABER: GATES: “2-3 YILA TOPLANTILARI METAVERSE’DE YAPARIZ”

Mark Zuckerberg.

Mark Zuckerberg gibi ünlü isimler de yapay zekanın metaverse’ün gelişmesinde kritik bir rol üstleneceğini düşünüyor. Geçtiğimiz aylarda Facebook yapay zeka lideri Jérôme Pesenti, yapay zekanın Metaverse’ün anahtarlarından biri olduğunu vurgularken, Meta AI’ın görevinin yapay zeka araştırma atılımları ile yapay zekayı ilerleterek Meta ürünlerine katkıda bulunmak olduğunu açıkladı. Yapılan bu açıklamadan da anlaşıldığı gibi Metaverse ile alakalı önemli işlere imza atmayı hedefleyen metaverse şirketinin odaklandığı en önemli teknolojilerden birisi olan yapay zeka, metaverse kavramı içerisinde çoktan yerini aldı bile.

Mark Zuckerberg’ün öngörüsüne göre; metaverse tabanlı teknolojiler, gelecekte mobil internetin yerini alacak. Meta şirketinin yeni projelerinden birisi olan “Builder Bot” ile kullanıcılar oluşturdukları avatarlar ile bu araç sayesinde oluşturdukları kendi sanal dünyalarında özgürce hareket edebilecek. Yapay zeka destekli bu araç, kullanıcıların yalnızca sesli komutlar ile kendi sanal dünyalarını oluşturabilmesini mümkün kılacak. Meta şirketinin üzerinde çalıştığı diğer yapay zeka projesi ise sesli asistanlar ile ilgili.

BAĞLANTILI HABER: SORULARINIZI “KORONAVİRÜSÜ BİLGİ ASİSTANI” YANITLAYACAK

Meta’nın kişisel asistanı “CAIRaoke,” akıllı gözlük aracılığıyla artırılmış gerçeklik programı olarak çalışacak. Kullanıcının ne gördüğünü görerek, lenslerdeki bir baş üstü ekran aracılığıyla görsel ipuçları, öneriler ve analizler sunacak. Meta’nın yapay zeka(AI) birimi, AI destekli “CAIRaoke” isimli bu sesli asistanı tanıtırlarken bu asistan, “Yapay zekanın gücü sayesinde, insanların herhangi biriyle, herhangi bir yerde fiziksel ve sanal olarak kolayca paylaşabilecekleri, oluşturabilecekleri ve bağlantı kurabilecekleri bir dünya sağlayacağız” cümlesiyle tanıtılmıştı. Bu cümleler Meta şirketinin metaverse ile yapay zeka teknolojisini birleştirmeyi amaçlayan önemli teknolojilere yatırım yaptığının en önemli kanıtlarından birisidir. Sonu olmayan ve günden güne gelişmeye devam eden bu iki teknolojinin kesişip yeni bir teknoloji çağını yaratacak olması kaçınılmazdır.