Home BİLİYOR MUSUN? YAZI DİZİSİ: ‘MARS’TA 3 NESİL CANLI YOK OLDU’
BİLİYOR MUSUN? - 6 Ağustos 2019

YAZI DİZİSİ: ‘MARS’TA 3 NESİL CANLI YOK OLDU’

Kemerlerinizi bağlayın... Soluksuz okuyacağınız yazı dizimiz Mars'a başlıyoruz... İşte ilk bölüm: "Mars'ta hayat vardı."

“MARS’TA HAYAT VAR MIYDI, KESİNLİKLE”

Hakeem Oluseyi (Washington DC’deki NASA Merkezi’nden astrofizikçi, kozmolog)

“Geçmişte Mars’ta hayat var mıydı? Bununla ilgili bir bahis olsaydı ya da bahse girilseydi, bu bahsi mutlaka oynardım.”

“MARS’TA MUHTEMELEN HEPSİ VARDI”

Chris McKay (NASA Ames Araştırma Merkezi’nden astofizikçi, Mars Society üyesi)

“Yaşamın başlangıcı için karbona, enerji kaynağına ve nitrojene ihtiyaç vardır. Bu Mars’ta muhtemelen vardı. En gerekli malzeme de sudur.”

“ÖNCE MARS SOĞUDU, İLK CANLILAR ORADADAYDI”

Phil Plait (The Bad Astronomer olarak bilinen Amerikalı gökbilimci)

“Mars Dünya’dan daha küçük olduğu için Dünya’dan daha çabuk soğumuştur. Bu yüzden Güneş Sistemi’mizdeki ilk canlılar Dünya’dan önce Mars’ta var olmuş olabilirler.”

KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN, UÇUŞA GEÇİYORUZ

Ve… Michelle Thaller… NASA araştırmacısı… NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi‘ndeki Bilim İletişim Direktör Yardımcısı… O da diğer iki bilim insanı gibi düşünüyor: “Mars yaşamın başlaması için gerekli olan her şeye sahipti.” İşte How The Universe Works (Evrenin İşleyişi) Belgesel serisinin Mars’la ilgili bölümü böyle başlıyor. Biz de bu yazı dizisinde insanın içini kaynatan buluş ve teorileri sizler için derledik…

“KABUK SOĞUDU, OKYANUSLAR MEYDANA GELDİ”

Mars’ta ilkel yaşam Mars tarihinin en erken dönemlerinde ortaya çıkmıştı. Yani kabuğu yeterince soğuyarak yaşam için yeterli zemini oluşturduğu dönemde… Bugün çorak olan Mars’ta bir zamanlar okyanuslar vardı. 4.5 milyar yıl önce eriyen kayalar soğuyarak katılaşmıştı. Böylece su yüzeyde birikebilmiş ve ilkel okyanusları meydana getirmişti.

İLK NESİL MARSLILAR GELİŞEMEDEN…

Volkanik araziler üzerinde yağmur bulutları dolaşıyordu. Sığ sularda ilk Marslılar ortaya çıkmıştı. Son derece ilkellerdi. Eğer o bakteriler olmuşsa, onlar Güneş Sistemi’mizdeki ilk canlılar olabilirler. Ancak bu ilk Marslılar çok fazla gelişemeyeceklerdi. Çünkü bir asteroit felaketi Kızıl Gezegen’e doğru ilerliyordu. Bu kozmik bomba öyle büyüktü ki, Mars’a çarptığında gezegenin şeklini değiştirecekti.

DÜNYA ÖRNEĞİ: İKİNCİ AY GÖRÜRDÜK!

Bu asteroit felaketi nasıl bir şeydi? Cevabı asteroit uzmanı Cathy Plesko veriyor: “Eğer bu çarpışma bugün Dünya’da olsaydı… O kadar büyüktü ki bu asteroit… Gökyüzünde ikinci bir Ay görürdük. Cisim giderek büyürdü. Çarpışmadan kısa süre önce ufkun bir tarafından diğerini kaplardı. Çarpışma sonrası Dünya’nın o kısmı kopup uzaya fırlardı.”

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜNÜN DE AKİBETİ FECİ OLDU

Asteroitle yok olan ilk neslin ardından ikinci mikroskobik yaşam başladı. Ancak ne ikinci ne de üçüncü nesil yaşam… Mars’taki 3 nesil yaşam da mikroskobik yaşamdan öteye geçemedi. Yaşam formları gelişemeden yok oldu… Peki hala yaşam var mı? Kızıl Gezegen’de 4. nesil canlı yaşıyor mu? Tüm soruların cevabı ve bilim insanlarını teorileri bu 7 makaleden oluşan yazı dizisinde olacak…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İkinci bölüm “İlk nesil Marslıların katili: Asteroit…”

ELON MUSK’A ŞOK TEKLİF: “MARS YOLCULUĞUNDA ASTRONOTLARA SİLİKON KADINLARIMIZ EŞLİK ETSİN”

UZAYDA BAHÇIVANLIK: “MARS’TA YEŞİLLİK YETİŞTİREBİLİRİZ”

Fotoğraflar: Facebook, Vikipedi, Freepik, Sciencechannel