Home DIŞ UZAY ’25 YILDA 20 BİN İNSAN UZAYA YERLEŞECEK’
DIŞ UZAY - 27 Ekim 2019

’25 YILDA 20 BİN İNSAN UZAYA YERLEŞECEK’

İlk uzay ülkesi Asgardia'nın Parlamento Başkanı: "25 yıl içinde 20 bin insan Dünya'yı terk edecek. Yüzyılın sonunda rakam yüzbinleri bulur."

İsmini İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in yönettiği Asgard’dan alan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’dan iddialı çıkış… İnternette kurulan Asgardia’nın Parlamento Başkanı Lembit Öpik “Gelecek 25 yıl içinde 20 bin insan Dünya’yı terk edecek. Yüzyılın sonunda bu rakam yüzbinleri bulabilir” dedi.

İnsanın uzayla imtihanında tarih çok hızlı akıyor. 50 yıl önceki Temmuz ayında insanoğlu Ay’a ayak bastı. Gelecek yılın Kasım ayında da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda insanoğlu yörüngede yaşamın 20’nci yılını kutlayacak. Bu hızdan yola çıkıyor olsa ki, Asgardia Parlamento Başkanı, eski İngiliz milletvekili Lembit Öpik gelecek 25 yıl için öngörüde bulundu:

“UZAYA GİTMENİN 3 YOLU VAR, SİZ SEÇİN”

“2016’da resmi kuruluşumuzu ilan ettik, 2017’de uzaya uydu fırlattık. Dünyanın dört bir yanından insanlar vatandaşımız oldu. 12 yıl içinde de hedefimiz yörüngede ilk bebeğin doğumuna şahitlik etmek. Bir uzay kolonileşmesi yaklaşıyor.”

“54 yaşındayım. 25 yıl içinde 20 bin insanın uzaya yerleşeceğini göreceğimi düşünüyorum. Zaman içinde rakam artacak. Belki milyonları bulur.”

“Şu anda uzaya gitmenin 3 yolu var: Ya bir süper güçle arkadaş olacaksınız ve onun astronotluk okulundan mezun olacaksınız ya milyarder olacaksınız ve sizi uzaya götürecek roketi kendiniz yaptıracaksınız ya da Asgardialı olacaksınız…”

‘NASIL TEKNE HERKES İÇİN DEĞİLSE UZAY DA ÖYLE”

“Bakın Blue Origin şirketine… Sahibi Jeff Bezos da aynı Asgardia gibi düşündüğü için bu şirketi kurdu. Bu sayede bir uzay kolonileşmesi yaklaşıyor. Ve bu kısa zaman içinde olacak. Bazı kozmik tehditlerden dolayı insanlar Dünya’yı terk etmek isteyecek.”

“Nasıl tekne herkes için değilse, uzay da herkes için olan bir konu değil. Biz insanların fikirlerini değiştirmekle uğraşmayacağız. Rahatız, eminiz. 7 milyar insanda Asgardia’nın nüfusunu arttıracak kişilere ulaşacağız.”

ASGARDİA NEDİR, BAŞKANI KİMDİR?

Bilim insanı ve işadamı Igor Ashurbeyli…

Asgardia, 9 Eylül 1963’te Bakü’de doğan Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından kuruldu. 12 ayrı dilin konuşulduğu 150 üyeli bir parlamentosu olan Asgardia hükümetinin 12 bakanı bulunuyor. Nüfusu 250 bini geçti. Igor Ashurbeyli 3 yıl içinde seçimleri kazanan 32 ülkenin liderine Asgardia Başkanı olarak tebrik mesajları gönderse de henüz hiçbir lider geri dönüş yapmadı.

Fotoğraflar: Asgardia

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “İLK UZAY BEBEĞİ 12 YIL İÇİNDE DOĞACAK”

“UZAY İNSANLIK İÇİN PİS BİR YER”

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’