Home DIŞ UZAY 63 IŞIK YILI UZAKLIKTAKİ DIŞ GEZEGENİN FOTOĞRAFI YAYINLANDI
DIŞ UZAY - 13 Ekim 2020

63 IŞIK YILI UZAKLIKTAKİ DIŞ GEZEGENİN FOTOĞRAFI YAYINLANDI

Almanlar Dünya´dan yaklaşık 63 ışık yılı uzaklıktaki başka bir yıldız sisteminde yer alan 'b Pictoris c'nin fotoğrafını yayınladı.

Almanya´da Max Planck Astronomi Enstitüsü´nden gökbilimciler, Dünya´dan yaklaşık 63 ışık yılı uzaklıktaki başka bir yıldız sisteminde ‘b Pictoris c´ adı verilen bir dış gezegenin fotoğrafını paylaştı.

Almanya’da bir araştırma enstitüsü olan Max Planck Astronomi Enstitüsü´nden gökbilimcilerin, Dünya´dan yaklaşık 63 ışık yılı uzaklıktaki başka bir yıldız sisteminde bir dış gezegenin varlığını doğruladıkları ve bunu kanıtlamak için de fotoğraf paylaştıkları belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

B Pictoris c adı verilen gezegen, uzmanların ‘ışık parıltısını´ görmelerine olanak tanıyan Şili´deki teleskoplar ile görüntülendi.

Teleskopların, dış gezegenleri ‘radyal hız´ yöntemi kullanılarak tespit edildiği belirtildi.

Beta Pictoris sisteminde bulunan b Pictoris c´nin, ana yıldızının yörüngesinde bulunan yalnızca ikinci dış gezegen olduğu belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Gezegenin yörüngesine bağlı olarak ana yıldız üzerindeki sürüklenme ve çekmeyi analiz eden ve tipik olarak uzak dünyaları tespit etmek için kullanılan ‘radyal hız´ yönteminin, ilk kez bir dış gezegeni doğrudan gözlemek için kullanıldığı ifade edildi.

Gözlem programının lideri Sylvestre Lacour´un, “Bu ‘radyal hız´ yöntemiyle tespit edilen bir gezegenin ilk doğrudan teyidi” ifadelerini kullandığı bildirildi.

b Pictoris b, ilk olarak 2008 yılında keşfedilmişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇİFTE DOLUNAYIN İLKİ 1 EKİM, İKİNCİSİ 31 EKİM’DE

GÖKTEN DEMİR YAĞAN ÖTEGEZEGEN BULUNDU

“SUYUN ÜZERİNDE SÜZÜLEBİLEN” ÖTEGEZEGEN BULUNDU!