Home DIŞ UZAY ‘ABD UZAY KOMUTANLIĞI BİZİM İÇİN TEHDİTTİR’
DIŞ UZAY - 8 Aralık 2019

‘ABD UZAY KOMUTANLIĞI BİZİM İÇİN TEHDİTTİR’

Rus lider Vladimir Putin, Amerika’nın Uzay Komutanlığı’nı hedef aldı: “Uzayı askeri operasyon tiyatrosu olarak görüyorlar.”

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan NATO toplantısı ve öncesinde Türkiye yazıldı, konuşuldu. Aradan geçen sürede ortaya çıktı ki, NATO Zirvesi’nde bir gerilim daha yaşandı. Gerilimin nedeni ise ‘uzay.’ Rusya lideri Vladimir Putin’in Moskova’ya dönüşünde yaptığı bir açıklama, NATO Zirvesi’nde ‘NATO-Amerika-Rusya’ üçlüsü arasında uzayla ilgili gerilim olduğunu gösterdi. İşte o konuşma:

“UZAYDA OPERASYON PEŞİNDELER”

“Amerika, uzayı ‘askeri operasyon tiyatrosu’ olarak görüyor. Amerikan Uzay Komutanlığı Rusya için bir tehdittir. Amerika’daki siyasi ve askeri yönetim, uzayı ‘askeri tiyatro’ görüyor ve orada operasyonlar yapmak istiyor.”

“Bu alanda stratejik üstünlük sağlamak için Amerika hali hazırda askeri operasyon hazırlığında olan uzay gücü oluşturmak istiyor. Dünya’nın önde gelen ülkeleri, modern uzay askeri uydu sistemleri üzerine çalışıyor ki, Rusya da bunu yapmalı.”

“UZAYI ASKERİLEŞTİRMEYELİM ANCAK…”

“Roket ve uzay sanayisinin içinde olduğu yörünge işlerini güçlendirmek için çalışmalıyız. Daha önce de söylemiştim. Uzayın askerileştirilmesini istemiyorum. Ancak gelişmeler roket, uzay ve yörünge işlerine yönelmemizi de teşvik ediyor.”

Mini-bilgi: Dünya yörüngesinde şu an 2000 uydu var. Bunların yarısı NATO ülkelerine ait.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘UZAY SAVAŞLARININ KAZANANI OLMAZ’

PUTİN, TRUMP’A RUS YAPIMI FÜZELERDEN ALMASINI TEKLİF ETMİŞ!

PUTİN’DEN “RUS OLMAYAN YAZILIM”A YASAK