Home DIŞ UZAY AMERİKAN FUTBOL TOPUNA BENZEYEN ÖTEGEZEGEN
DIŞ UZAY - 13 Nisan 2020

AMERİKAN FUTBOL TOPUNA BENZEYEN ÖTEGEZEGEN

Dünya'dan 395 ışık yılı uzaklıkta, etrafında döndüğü yıldızın çekim kuvvetinden dolayı Amerikan futbol topu şekline dönen ötegezegen bulundu.

İsmi KOI 1843.03… Dünya’dan 395 ışık yılı uzakta… Dünya’nın çapından yüzde 60, Dünya’nın kütlesinden yüzde 44 daha küçük… Güneş’imizin kütlesinin yarı boyutundaki bir kırmızı cücenin etrafında dönüyor. Kırmızı cücenin çekim gücü o kadar fazla ki, ötezegenin şekli Amerikan futbol topu gibi…

1 YILI, 1 DÜNYA GÜNÜNÜN 6’DA BİRİ

Chicago Üniversitesi’nden Leslie Rogers, ötegezegendeki “1 Dünya yılı”nı şöyle anlattı: “KOI 1843.03, kırmızı cücenin etrafındaki dönüşünü 4245 saatte tamamlıyor. Yani ‘bir Dünya günü’nün 6’da biri.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Ötegezegenin bugüne kadar keşfedilen en çok demir içeren ötegezegen olduğunu belirten Leslie Rogers “Dünya’nın yüzde 32’si demir, KOI 1843.03’ün ise yüzde 66. Güneş Sistemi’mizin en çok demir içeren gezegeni ise Merkür’dür. Yüzde 70’i demir. Bu demir yoğunluğu ve etrafında döndüğü kırmızı cücenin çekim gücünden ötegezegenin bir tarafı Amerikan futbol topu gibi uzamış” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GÖKTEN DEMİR YAĞAN ÖTEGEZEGEN BULUNDU

TÜRKİYE’NİN YILDIZI ‘ANADOLU’, ÖTEGEZEGENİ ‘GÖKTÜRK’

GÖZYAŞI ŞEKLİNDE BİR YILDIZ BULUNDU