Home DIŞ UZAY DÜNYA’YA EN YAKIN KARA DELİK TESPİT EDİLDİ
DIŞ UZAY - 11 Mayıs 2020

DÜNYA’YA EN YAKIN KARA DELİK TESPİT EDİLDİ

Bugüne kadar en yakın kara deliğin 3 bin 200 ışık yılı uzakta olduğu sanılıyordu. 1000 ışık yılı uzakta olanı keşfedildi.

Genç bir yıldız ölür ve o kara delik olur… Astronomlar, Dünya’ya en yakın kara deliği keşfetti. O kadar yakın ki; etrafında “dans eden” iki yıldız “çıplak gözle” bile görülebiliyor. Tamam, ‘çıplak göz’ işini biraz abartmış olabiliriz! Ama bu keşif bilim dünyasını mest etti. Niye mi?

Çünkü bugüne kadar bilinen en yakın kara delik 3 bin 200 ışık yılı uzaklıktaydı. Yeni keşfedilen ise tam 3 kat yakınımızda… 1000 ışık yılı uzakta… (Mini bilgi: 1 ışık yılı, 9.5 trilyon kilometre)

Keşfe imza atan astronom Thomas Rivinius “Size uzak gelebilir. Ama kozmozu düşünürsek; bu mesafe için ‘komşu’ diyebiliriz” diye konuştu. Güney gökküredeki Dürbün takımyıldızı’nda yer alan bu kara deliğin bizim için anlamı ne? Thomas Rivinius’a göre bu, o bölgede daha çok kara delik olduğunu gösterir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Sorun şu ki… Onları rahatça göremiyoruz. Astronomlar, kara delikleri sadece ya bir şey içine çekildiğinde ya da bir yıldız etrafında döndüğünde keşfedebiliyorlar. Bu kara deliği keşfetmek neden bu kadar uzun zaman aldı? Thomas Rivinius’a göre etrafında bir şey olmadığından… Bugüne kadar “bir şey” yutmadığı için bilim dünyası bu kara deliği es geçti.

“MUTFAKTA 1 KARINCA VARSA…”

Avi Loeb.
Peki nasıl bulundu? Etrafında dönen sıradışı bir yıldız nedeniyle… Bu kara delik, HR6819 adını verilen üçlü yıldız sisteminin parçası. Diğer iki sıcak yıldız, kara deliğin yutamayacağı kadar uzakta, etrafında dönüyorlar.
Uzmanlar bu iki yıldızı şöyle anlatıyor: “4.6 milyar yaşındaki Güneş’e göre bu yıldızlar gençler. 140 milyon yıl yaşındalar. 15 bin derece sıcaklıkları var. Güneş’ten 3 kat sıcaklar.” 

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Uzaylılarla ilgili açıklamaları ile öne çıkan Harvard Üniversitesi’nden Avi Loeb de buluşu alkışladığını belirtip “karınca” örneği verdi: “Eminim ki, daha yakın kara delikler var. Mutfağınızı düşünün. Bir karınca buldunuz. Bakıyorsunuz ama başka karınca göremiyorsunuz. Ama biliyorsunuz ki, yakaladığınız karıncanın yanında mutlaka başkaları vardır. Onun gibi…”