Home DIŞ UZAY GERÇEK ‘YILDIZ SAVAŞLARI’NIN RENKLİ FOTOĞRAFI
DIŞ UZAY - 8 Şubat 2020

GERÇEK ‘YILDIZ SAVAŞLARI’NIN RENKLİ FOTOĞRAFI

Bilim insanları 'yıldız savaşları'nı görüntüledi. Dış uzayda ateşli yıldızın savaşının renkli fotoğrafı yayımlandı.

Star Wars… Yıldız Savaşları… Beyaz perdenin en büyük uzay sineması destanı… Aralık 2019’da serinin 9’uncu filmi tüm Dünya’da gösterildi… Şimdi Şubat 2020… Bu kez bilim insanları kendi ‘yıldız savaşları’nı gösterime soktu! Evet, manşetteki videoda dış uzaydaki gerçek ‘yıldız savaşları’na zoom yapacaksınız, fotoğrafta da savaşın renkli dünyasını göreceksiniz.

Yıldız savaşının fotoğrafı…

ŞİLİ’DEKİ RADYO TELESKOPLARI SAYESİNDE…

İkili yıldız sisteminin ismi HD101584… Astronomlar iki yıldızın ateşli savaşının fotoğrafını çekmeyi başardı. Fotoğrafta HD101584 ikili yıldız sisteminin içinde bir büyük yıldız ile etrafında dönen küçük yıldız görülüyor. Astronomlar bu nebulayı Şili’deki radyo teleskopları ALMA ve APEX’i kullanarak görüntülemeyi başardı.

Atacama Large Millimeter Array (ALMA) 66 radyo teleskopundan oluşan sistem.

Popular Mechanics’e konuşan İsveç’teki Chalmers Üniversitesi’nden Hans Olofsson ‘yıldız savaşı’nı bakın nasıl özetliyor: “Binlerce ışık yılı uzaklıkta… Çekirdeğindeki hidrojenin helyuma dönüşüp tükenmesiyle, enerji üretemeyen ve kızıl dev yıldız, küçük yıldızı yutmak istiyor. Ancak kızıl devin kendisine doğru gelen küçük yıldızı yutması beklenirken; büyük bir patlama yaşanıyor. Büyük yıldızdan katman katman gaz uzaya fırlıyor…”

Atacama Pathfinder Experiment (APEX) Şili Atacama Çölü’ndeki radyo teleskopudur.

Mini-bilgi: Bizim yıldızımız da beyaz cüceye dönmeden böyle ‘ölecek.’

BAĞLANTILI HABER VE FOTOĞRAFLAR: İŞTE 13 MİLYAR YIL ÖNCEKİ ÇARPIŞMA ANI

“SAMANYOLU, PRINGLES CİPSİ GİBİ KIVRIMLI”

1000 YIL SÜRECEK UZAY YOLCULUĞU HAZIRLIĞI!