Home DIŞ UZAY HUBBLE’DAN KAİNATIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK BULUŞ
DIŞ UZAY - 9 Haziran 2020

HUBBLE’DAN KAİNATIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK BULUŞ

Büyük Patlama'dan sonraki 500 milyonuncu yıla 'gidildi' ve galaksilerin düşünüldüğünden daha önce oluştuğu öğrenildi.

30 yaşındaki Hubble Uzay Teleskopu bizim her gün yeni bir şey öğrenmemizi sağlıyor. Hubble sayesinde Büyük Patlama’nın sonraki 500 milyon yaşındaki kainatın görüntülerine ulaşan Amerikan Havacılık Ve Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA ortak bir çalışmaya imza attı: “Yıldızlar Öbeği 3 dediğimiz yıldızların var olduğunun izine rastlamadık. Yani var olup, yok olmuş olabilirler.”

Büyük Patlama sonra sadece hidrojen, helyum ve lityum vardı. Bunlardan oluştuğu hipotez edilen Öbek 3 yıldızların Güneş’in kütlesinden 300 kat fazla olduğu düşünülüyordu.

Hubble Uzay Teleskopu.

Güneş gibi Öbek 1 yıldızlar, Samanyolu gibi spiral/sarmal yapılı galaksilerde bulunuyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Öbek 2 yıldızları ise “galaktik şişkinlik”te (Daha büyük bir oluşum içindeki sıkışık yıldızların oluşturduğu bölgeye verilen bir isimdir. Bu terim çoğunlukla sarmal gökadaların merkezinde bulunan yıldız gruplarını tanımlar) yer alıyor.

JAMES WEBB GÖZÜMÜZÜ AÇACAK!

Öbek 3 yıldızlarının öncüllerinden daha önce oluştuğu düşünülüyordu. Ama Büyük Patlama’dan sonraki 500 milyonla 1 milyarıncı yıl arasına ‘gidildiğinde’ görüldü ki sadece Öbek 1 ve 2 yıldızları bulunuyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Buradan da bilim insanları ‘modern’ yıldızların, kainatta düşünüldüğünden daha erken oluştuğu kanaatine vardılar.

ESA‘dan Rachana Bhatawdekar araştırmayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kozmik zaman aralığında ilk jenerasyon Öbek 3 yıldızlarına rastlamadık. Bu, galaksilerin düşündüğümüzden daha önce oluştuğu anlamına gelir.”

James Webb Uzay Teleskopu.

Hubble Uzay Teleskopu gelecek yıl emekli olacak, yerini James Webb Uzay Teleskopu alacak. Hubble kainattaki uzakları bize getirdi ama James Webb daha ileri gidecek. Bize Büyük Patlama’dan 300 milyon yıl sonrasını gösterecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: EVRENİN PANORAMASINI ‘TEK KARE’DE GÖZLER ÖNÜNE SEREN HUBBLE’I TANIYALIM

EVRENDE KAÇ GALAKSİ VAR?

DÜNYA’NIN KONUŞACAĞI 10 UZAY GİRİŞİMİ