Home DIŞ UZAY İLK DÜNYALILAR PATLAMAYI GÖRDÜ!
DIŞ UZAY - 15 Ekim 2019

İLK DÜNYALILAR PATLAMAYI GÖRDÜ!

Samanyolu’nun merkezi 3.5 milyon yıl önce patladı. Ve ilk Dünyalılar galaksinin merkezindeki bu patlamayı seyrettiler!

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Uzay çalışmalarına gün geçtikçe yenileri ekleniyor. İşte son örneği… Yeni bir teori ortaya atıldı: Samanyolu’nun merkezi 3.5 milyon yıl önce patladı. Ve muhtemelen Samanyolu’nun merkezinde yakın gelecekte tekrar bir patlama olabilir. Dünya basını da buna şu başlığı attı:

“İlk Dünyalıların 3.500.000 yıl önce galaksinin merkezindeki patlamayı seyrettikleri söyleniyor.”

MANŞETTEKİ FOTOĞRAFA BİR BAKIN

Galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde büyük kütleli bir kara delik bulunuyor. Ve bu, baloncuk fırlatıyor dışarıya… Manşetteki fotoğrafa bir daha bakın…
‘Gama ışını ile canlandırılmış bu Fermi Baloncukları, Samanyolu üzerinde yükseliyor ve galaksimizin merkezinden çıkan devasa bir kozmik patlamaya şahitlik edilİyor. Yeni bir araştırma bu patlamanın tam tarihini belirlemeye çalışıyor.’
Evet, galaksimizin merkezinde baloncuklar üfleyen süper geniş bir kara delik var.
Galaktik merkezin iki kutbundan havaya doğru yükselen iki devasa gaz küresinin her biri uzaya 25.000 ışık yılı kadar uzanır. (Yaklaşık Dünya ve Samanyolu merkezi arasındaki uzaklık kadar bir mesafe). Bilim adamları bu kozmik gaz kürelerine Fermi Baloncukları diyor.

FERMİ BALONCUKLARI… NEDENİ BİLİNMİYOR

Bu ani galaktik hazımsızlığa da neyin sebep olduğu hala bilinmeyen bir gizem… Samanyolu’nun uydu galaksilerinden birinde yer alan bu kavrulmuş gaz bulutlarında oluşan ilginç ve vahşi balon üfleme olayına dair bir delil arayarak araştırmacılar, baloncukların doğumu için anlamlı bir açıklama geliştirdiler.
8 Ekim’de yayınlanan bir çalışma sonucu Fermi Baloncukları’nın galaksinin kutuplarından fırlayan bir (epik sıcak) ateş nükleer enerji tarafından yaratıldığı iddia ediliyor.

MAĞARA ADAMLARI GÖĞÜ KAPLAYAN GAZ TOPUNU GÖRDÜ

Sidney Üniversitesi Astronomi Bölüm Başkanı J. B. Hawthorn, Live Science’a attığı e-posta’da “Galaksinin göbeğinden 300.000 yıl süre ışıyan bir tür deniz feneri ışığı gibi bir ışık” olduğunu söyledi.

Hesaplanan tarihe bakılırsa, gözle görünen bu patlamaya Dünyadaki ilk insanların şahit olması oldukça mümkün. Mağara adamlarının dünyada dolaştığı bir dönemde koca bir sıcak gaz topunun gökleri kapladığını ve ilk insanların o yöne bakıp bunu gördüklerini bilmek çok müthiş bir şey…
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: