Home DIŞ UZAY İLK İRAN ASILLI AMERİKALI ASTRONOT: ‘UZAY BİZİ BİRLEŞTİRİR’
DIŞ UZAY - 13 Ocak 2020

İLK İRAN ASILLI AMERİKALI ASTRONOT: ‘UZAY BİZİ BİRLEŞTİRİR’

ABD-İran krizi yüzünden Ortadoğu'da savaş çanları çalarken; ilk İranlı-Amerikalı astronot Jasmin Moghbeli uzay üzerinden barış çağrısı yaptı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 22’nci astronot sınıfından mezun olan 6 kadın ve 7 erkeği 2 gün önce tanıttı. Bu ekipten bazıları Artemis Programı dahilinde Ay’a ve belki de Mars’a gidecek. İşte tanıtılan o ekipte ilginç bir isim var: 36 yaşındaki Jasmin Moghbeli… İlk İran asıllı Amerikalı astronot…

NASA, Amerika ile İran yüzünden Ortadoğu’da her an çıkmasından korkulan savaşın arefesinde onu Dünya’ya tanıttı. O da Dünya basınına konuşup, uzay üzerinden barış çağrısı yaptı:

“Uzay çalışmalarında yer almamın nedenlerinden biri de birlikte çalıştığınız insanlarla aynı fikri savunmanız, sizi birleştirmesi… Bence Dünya’da hiçbir yerde olmayan diplomasi uzayda var.”

TAKMA ADI ‘JAWS’ OLAN JASMIN MOGHBELI KİMDİR?

Jasmin Moghbeli ‘Jaws’ takma adını kullanmış. (Foto: NASA)

ABD Deniz Piyadeleri’nde helikopter pilotu olan Jasmin Moghbeli, Afganistan’da 150’den fazla operasyona katıldı. Operasyonlarda ‘Jaws’ takma adını kullandı. Ailesi 1979 İran Devrimi’nden sonra ülkeden kaçtı, Almanya’ya yerleşti. Jasmin ve kardeşi burada doğdu. Ancak daha sonra ‘Evim’ dediği Amerika’ya, New York’a yerleşti.

Daha altıncı sınıfta iken astronot olmak istiyordu. Uzaydaki ilk kadın olan Sovyet kozmonotu Valentina Tereshkova’yı kendine örnek aldı, 15 yaşında gittiği uzay kampı hayatını değiştirdi ve ‘uzaya giden ilk adım’ atılmış oldu.

‘KADINIM, İRANLIYIM, PİLOTUM, ASTRONOTUM’

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (M.I.T) havacılık mühendisliği eğitim aldı. Savaş pilotu olacağını açıkladığında ailesi çok korktu. 11 Eylül saldırıları yeni olmuş ve orduda Ortadoğu kökenlilere iyi bakılmayacağını düşünüyorlardı. Jasmin Moghdeli o günleri şöyle anlatıyor:

“İran’da doğmuş olmak neden bu kadar önemli. Ailem orada doğdu ve terörist değiller… Görevim boyunca kökenimle ilgili hiç sorun yaşamadım. Orduya katıldıktan sonra aksine çok destek gördüm.”

“Bir kadınım, İranlıyım, Deniz Piyadeleri’nde pilotum şimdi de bir astronot olacağım. Bu inanılmaz, benim durumum, bu ülkede yaşamak için ne kadar minnettar olduğumuzu hatırlamamıza yardım oluyor.” 

“Güneş Sistemi’nin, dış uzayın gidilmeyen yerlerine gitmek istiyorum. Uzaydan Dünya’ya bakıldığı zaman, oradan sınırlar görülmeyecek. Muhteşem olacak.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İRAN’DAN BM’YE UZAY MEKTUBU: “ABD’Yİ KINAYIN”

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN YENİ HEDEFİ: MARS

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NDA İNSANLAR NASIL İLETİŞİM KURUYOR?