Home DIŞ UZAY İSMİNİ SAMİ TANRISINDAN ALAN GEZEGEN YOK OLDU!
DIŞ UZAY - 22 Nisan 2020

İSMİNİ SAMİ TANRISINDAN ALAN GEZEGEN YOK OLDU!

Hubble Uzay Teleskopu'nun 2008'de keşfettiği Jüpiter büyüklüğündeki gezegenin, iki buzul objenin çarpışmasıyla çıkan enkaz olduğu belirlendi.

Resmi ismi Fomalhaut b… Ama bilim dünyasındaki ‘lakabı’ Dagon… Dünya yörüngesindeki Hubble Uzay Teleskopu’nun uzaklardaki bir yıldızın etrafında döndüğünü keşfettiği ilk gezegenlerden biri olan Dagon ismini hububat ve tarımdan sorumlu bir kuzeybatı Sami tanrısından alıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Dagon 2008’de keşfedildi, 2012’de de “Jüpiter boyutundaki gezegen” diyerek resmi kayıtlara girdi. Şimdi sıkı durun! Dagon kayboldu, yok oldu! Artık görünmüyor. Bilim insanlarının yeni bir tezi var:

DAGON ASLINDA HİÇ YOKMUŞ

“Dagon aslında hiçbir zaman yoktu! Çünkü iki buzul obje uzayda çarpışmış ve ortaya yoğun bir enkaz alanı çıkmıştı. Biz de bu geniş kütlenin gezegen olduğunu düşünüyorduk. Enkaz zaman içinde uzaya yayıldı… Yayıldı, yayıldı… En sonunda da yok oldu…”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Enkazın yıl yıl uzaya dağılma grafiği. (Grafik: NASA)

Çok acayip değil mi? Bakın Arizona Üniversitesi’nden Andras Gaspar ne diyor: “Bu tip çarpışmalar çok nadir de olsa görülür. Biz o dönemde önemli ve tarihi bir olaya tanıklık etmişiz.” Peki yok olan bu enkaz bulutu ne kadar bir alana dağıldı? Uzmanlara göre bu Dünya’nın Güneş’in etrafındaki yörüngesinden de geniş bir alan… Hazırlayan: Burcu ERGÜL

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ANDROMEDA’YLA SAMANYOLU ÇARPIŞIRSA…

“MARS’A HAYAT VERMEK İÇİN ASTEROİT ÇARPTIRALIM”

İŞTE BUZULLARDAKİ 35 YILLIK ERİMENİN VİDEOSU