Home DIŞ UZAY İŞTE ROZET BULUTSUSU’NUN 2500 YILDIZI DOĞURDUĞU AN!
DIŞ UZAY - 5 Nisan 2020

İŞTE ROZET BULUTSUSU’NUN 2500 YILDIZI DOĞURDUĞU AN!

Video ve fotoğraftaki parlak noktalara iyi bakın: Onlar yeni doğmuş bebek yıldızlar. İlerde Güneş'ten 10 kat büyük olacaklar.

Türkçesi Rozet Bulutsusu… İngilizcesi Rosette Nebula… Rozet Nebulası da ‘kafası karışıkçası’… Dünya’dan 5200 ışıkyılı uzaklıkta. Galaksimiz Samanyolu’nun Tekboynuz takımyıldızı içinde yer alıyor. Çapı 130 ışık yılı… Kütlesi 10 bin Güneş kütlesi… Kısa bir tanıtımdan sonra haberimize geçelim:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: FACEBOOK, PINTEREST, TWITTER, instagram

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yaptığı Herschel Uzay Gözlemevi‘nin 10 yıl önce çektiği görüntüyü Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA “Doğum anı” başlığıyla yeniden yayımladı. Manşetteki videoda, Samanyolu içinde gezinip bulutsudaki doğum anına ulaşabilirsiniz. Ama biz aşağıdaki fotoğraftan anlatmaya devam edelim…

Parlak ışıklar, yeni doğan ‘bebek yıldızlar.’

İLERDE GÜNEŞ’TEN BÜYÜK OLACAKLAR

İşte o an… Fotoğraftaki parlak ışıklar yeni doğan bebek yıldızlar… NASA’ya göre 2500 bebek yıldızın doğum anı… Binlerce, milyonlarca yıl sonra büyüyecekler ve Güneş’imizden 10 kat daha büyük olacaklar. Bilgi ne güzel şey… Dünya şu koronavirüs belasından kurtulsun, insanoğlu yeniden gözünü yukarılara dikecek ve her gün muhteşem evrenin yepyeni bir sırrını öğreniyor olacağız.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE BURCUNUZUN TAKIM YILDIZINIZIN FOTOĞRAFI!

GERÇEK ‘YILDIZ SAVAŞLARI’NIN RENKLİ FOTOĞRAFI

BIG BANG’İN SIRRINA BİR ADIM DAHA ATILDI…