Home DIŞ UZAY JAMES WEBB TELESKOBU, ÖTEGEZEGENDE SU BUHARI TESPİT ETTİ
DIŞ UZAY - 4 hafta önce

JAMES WEBB TELESKOBU, ÖTEGEZEGENDE SU BUHARI TESPİT ETTİ

James Webb Uzay Teleskobu, Dünya'ya 26 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldız sitemindeki kayadan oluşan ötegezegende su buharı buldu.

James Webb teleskobu tarafından tespit edilen sıcak ve kayalık gezegenin GJ 486 b olarak adlandırıldığı ve Dünya’dan yaklaşık yüzde 30 büyük olduğu için yüzeyindeki yer çekiminin daha fazla olduğu açıklandı.

GJ 486 b’nin kızıl cüce adı verilen yıldız türüne ait güneşine yakın konumda olması nedeniyle yıldızın etrafındaki bir turunu 1.5 Dünya günü kadar zamanda tamamladığı kaydedildi.

Kızıl cüce sınıfına ait yıldızların Güneş’ten daha soğuk olduğu ve bu nedenle yıldıza daha yakın alanlarda bile “yaşanabilir bölgeler” bulunabileceği belirtildi.

YAŞAMI DESTEKLEYECEK…

Yıldız sistemlerinde “yaşanabilir bölgelerde” bulunan gezegenlerin, yaşamı destekleyecek sıvı halde su barındırabileceği düşünülüyor.

Normalde kırmızı cüce yıldızların, gezegenlerin yüzeyine yakın gaz katmanlarını yok etme potansiyeline sahip ultraviyole ve X-ışınları yayması nedeniyle, yörüngelerindeki kayalık gezegenlerde atmosfer bulunamayacağı değerlendiriliyordu.

Araştırmacılar, gezegenin bağlı olduğu yıldıza çok yakın olması nedeniyle yüzey sıcaklığının 430 dereceye kadar çıktığını belirledi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: JAMES WEBB TELESKOBU “UZAYDA YAŞAM” BULABİLECEK Mİ?

DÜNYA’NIN UZAYDAKİ GÖZÜ HUBBLE ‘KÖR’ OLDU

EVRENİN PANORAMASINI ‘TEK KARE’DE GÖZLER ÖNÜNE SEREN HUBBLE’I TANIYALIM